ELECTRICIANS TRUE RMS MULTIMETER 0
ELECTRICIANS TRUE RMS MULTIMETER 0
Key Features
- Compact, true-rms digital multimeter for electricians
- Includes multimeter, 4mm silicone test leads, holster and manual
- Integrated non-contact voltage detection keeps you safe
- Prevent false readings from ghost voltage with selectable low-impedance mode
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Fluke 117: Compact digital multimeter designed for electricians
The Fluke 117 Electricians Multimeter is a compact, CAT III 600 V, True-rms meter that includes an easy-to-use interface with a bright backlight for darker worksites. It saves you time and enables you to move from job to job more quickly. With a quick turn of the dial you can get measurements for:
- Resistance
- Continuity
- Frequency
- Capacitance
- Min/Max/Average
For the everyday
A digital multimeter designed to be hauled everywhere with you, part of your everyday tools. The 117 is built for demanding applications like:
- Commercial buildings
- Hospitals
- Schools
Non-contact voltage detection
Keep yourself safer with integrated VoltAlert™ technology. Fast, go/no go non-contact voltage detection built into your multimeter saves you from having to carry around or find an extra tool to get the work started.
Automatic AC/DC selection
Set the dial and get your measurement quickly with AutoVolt. This automatic AC/DC voltage selector makes it easier for you to get the measurement you need and move on quicker.
Tech Specs
| True RMS | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Fluke |
| Meter Type | Digital |
| Manufacturer | Fluke Corporation |
| Product Name | 117 Digital Multimeter |
| Product Type | Multimeter |
| Product Model | 117 |
| Display Counts | 6000 |
| Measurement Type | Resistance |
| Package Contents | <ul> <li>117 Digital Multimeter</li> <li>1 x Pair 4 mm Silicone Test Lead Set</li> <li>Holster</li> <li>Quick Reference Guide</li> </ul> |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Weight (Approximate) | 1.21 lb |
Show all 29 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | FLUKE117 |
|---|---|
| Certifications & Standards | CE |
| Manufacturer Website Address | http://www.fluke.com |
| Maximum Frequency Measurement | 50 kHz |
| Minimum Frequency Measurement | 0.01 Hz |
| Maximum AC Current Measurement | 10 A |
| Maximum AC Voltage Measurement | 600 V |
| Maximum DC Current Measurement | 10 A |
| Maximum DC Voltage Measurement | 600 V |
| Maximum Resistance Measurement | 6 Mega Ohm |
| Minimum AC Current Measurement | 1 mA |
| Minimum AC Voltage Measurement | 0.10 V |
| Minimum DC Current Measurement | 1 mA |
| Minimum DC Voltage Measurement | 0.10 V |
| Minimum Resistance Measurement | 100000 Micro Ohm |
| AC Voltage Measurement Accuracy | 4.0% |
| Maximum Capacitance Measurement | 0.001F |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TERM-C from FLUKE IG and similar brands
SOCKET TESTER WITH GFCI AND BEEPER
ALL.CLIP EX-LARGE IEC1010 KIT ALL.CLIP
TEST PROBES SLIM-REACH FLAT BLADE 0
More from FLUKE IG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



