
DS490-A3P DUPLEX DOC CARD SCANNER FOR ATHENA
DS490-A3P DUPLEX DOC CARD SCANNER FOR ATHENA
Key Features
- COMPLETE SOLUTION: The bundled AmbirScan for athenahealth capture software automates your scanning jobs and increases your efficiency on repetitive scanning tasks with the following features:
- QuickScan: Create custom scanning profiles and jobs for everything you capture. Configure color, resolution, size and more. Easily switch between QuickScan profiles with one click.
- AutoScan: Never push a button. Scanning is smoother when the work is done for you. With AutoScan, items are automatically fed and scanned as soon as they're inserted.
- KIOSK MODE: AmbirScan Pro can run in the background while you work, not requiring user interaction, leaving you with more desktop space.
- PAGE MERGING: AmbirScan Pro merges both sides of a card or document, combining images into a single file.
- SCAN ANYTHING, ANYWHERE: Combination of a small footprint and USB power makes this scanner ideal for use in patient registration areas. Ambir sheet-fed scanners are ideal solutions when document scanning jobs are up to 10 pages.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ImageScan Pro 490i with AmbirScan for athenahealth scans licenses and insurance cards in 3 seconds, uploading crisp, clean images to athenaNet. Ambir trusted scanners are used in over 100,000 healthcare providers and facilities. Proven for multi-year, frequent use in small practices, medical groups, urgent care clinics and hospitals.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 2.1" |
| Length | 12.2" |
| Brand Name | AMBIR |
| Media Size | A4 - 8.30" x 11.70" |
| Media Type | Insurance Card |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 48-bit |
| Form Factor | Portable |
| Large Format | No |
| Manufacturer | AMBIR |
Show all 36 specsShow fewer
| Power Source | USB |
|---|---|
| Product Line | ImageScan |
| Product Name | ImageScan Pro 490i w/ScanLink Pro (DS490-RDP) |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Product Model | DS490i |
| Product Family | ImageScan |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Package Contents | <ul> <li>ImageScan Pro 490i w/ScanLink Pro (DS490-RDP)</li> <li>1 x USB cable</li> <li>1 x Carrying case</li> <li>2 x Calibration Sheets</li> <li>1 x Cleaning Sheet</li> <li>1 x Envelope Sleeve</li> <li>1 x A4 Sleeve</li> <li>License key insert</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Software Included | <ul><li>Ambir's ScanLink Pro</li><li>Straight-to-PDF</li><li>TWAIN Driver</li></ul> |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | DS490-A3P |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Certifications & Standards | <ul><li>TWAIN</li><li>WIA</li><li>FCC Class B</li><li>CE</li></ul> |
| Operating System Supported | Windows |
| Manufacturer Website Address | http://www.ambir.com |
| Maximum Mono Scan Speed (sec) | 7 |
| Automatic Document Feeder Included | No |
Datasheets & Resources
Related Products
More in H-SCAN from AMBIR and similar brands


IRISCAN EXPRESS 4 USB 8PPM SIMPLEX SCAN JPG PDF OCR BUSCARD
IRISPEN READER 8 IRISPEN READER 8 - PEN SCANNER

IRISCAN EXECUTIVE 4 USB 8PPM DUPLEX SCAN TO JPG PDF OCR BUSCARD
More from AMBIR
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



