
DS-970 COLOR DUPLEX WORKGROUP DOCUMENT SCANNER
DS-970 COLOR DUPLEX WORKGROUP DOCUMENT SCANNER
Key Features
- Sheetfed scanner is a good choice for scanning large documents
- The color scanner enables scanning the document or photo in its original color
- 30-bit of color depth ensures accurate color reproduction with fine detail
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Fast scan speeds, from a leader in image capturing technology
up to 85 ppm/170 ipm; single-pass duplex scanning
High-volume batch scanning
a 100-page Automatic Document Feeder handles even the biggest jobs; offers a peak daily duty cycle of up to 9,000 sheets
Reliable, with industry-leading service and support
3-year limited warranty with Advance Exchange program, including free Next-Business-Day shipping
Seamless compatibility with document management systems
includes TWAIN and ISIS drivers for easy integration with existing software
Easy, intuitive scanning
color LCD display and convenient buttons offer easy access to user-defined jobs, settings, modes and maintenance
Versatile Paper Handling
scan mixed stacks of business and ID cards, single sheets, long documents, and folded pages up to 11" x 17" (carrier sheet required for folded oversized pages, sold separately)
- Advanced paper feed technology - includes a Slow Speed Mode for delicate sheets; Double-feed Detection and Paper Protection prevent misfeeds
- Powerful software with OCR - use the included Epson Document Capture software to create searchable PDFs, or scan to online storage accounts like Evernote®, SharePoint® and Google Drive™
- Compact, space-saving footprint - powerful and compact desktop scanner easily fits within virtually any workspace
- Expanded versatility - choose from the optional Network Interface Unit to share the scanner across a network or optional Flatbed Dock to connect to a compatible Epson photo scanner for scanning photos, passports, or bound materials (both sold separately)
Eco Features
- RoHS compliant
- Recyclable product
- Epson America, Inc. is a SmartWay Transport Partner
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.3" |
| Width | 11.6" |
| Height | 8.5" |
| Brand Name | Epson |
| Media Size | Custom Size - 8.50" x 20 ft |
| Media Type | Paper Document |
| Scan Color | Monochrome |
| Color Depth | 30-bit |
| ADF Capacity | 100 Sheets |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Line | WorkForce |
Show all 32 specsShow fewer
| Product Name | DS-970 Color Duplex Workgroup Document Scanner |
|---|---|
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Product Model | DS-970 |
| Product Family | WorkForce |
| Scanning Modes | Duplex |
| Duplex Scanning | Yes |
| Grayscale Depth | 30-bit |
| Package Contents | <ul> <li>DS-970 Color Duplex Workgroup Document Scanner</li> <li>Start Here poster</li> <li>SuperSpeed USB 3.0 Cable</li> <li>AC Adapter with Power Cable</li> </ul> |
| Country of Origin | Indonesia |
| Weight (Approximate) | 7.90 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B11B251201 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Operating System Supported | Windows |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 170 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 85 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 170 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 85 |
Related Products
More in E-SCAN from EPSON - PHOTO IMAGING and similar brands

WORKFORCE DS-60000 FB A3 600DPI DUPL 40PPM/80IPM 200PG ADF WIN/MAC

PORTABLE DUPLEX SCANNER 20PPM/40PPM ADF 20SHEETS
AMBIR BR312 BARCODE SCANNER WIRELESS HEALTHCARE (BR312-WH)
More from EPSON - PHOTO IMAGING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



