
EPSON PERFECTION V39II SCANNER
EPSON PERFECTION V39II SCANNER
Key Features
- Preserve your documents, photos and films forever
- The color scanner enables scanning the document or photo in its original color
- 48-bit of color depth ensures accurate color reproduction with fine detail
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The easy-to-use, high-resolution scanner for restoring, archiving and sharing.
Make scanning simple with the affordable, compact and lightweight Epson Perfection V39 II. Featuring an optical resolution of 4800 dpi, this easy-to-use photo scanner delivers amazing clarity and detail at a great value. With the included Epson ScanSmart®software, you can scan photos, artwork, illustrations, books, documents and more to cloud storage servicesas well as stitch together oversized images. Moreover, if your photos have faded, you can bring back the color in one click with Easy Photo Fix®technology. The V39 II delivers high-quality letter-sized scans in as fast as 10 seconds. It also includes convenient one-touch scanning with easy-to-use buttons, so you can scan directly to PDF or email with just the touch of a button. In addition, you can create editable Microsoft®Word, Excel®and PowerPoint®files using optical character recognition (OCR) software. The V39 II is USB powered for portability, includes a built-in kickstand for space-saving vertical placement and storage, and features a high-rise, removable lid to accommodate bulky items such as books and photo albums. Meet the nexus of stunning image quality and great value with the Epson Perfection V39 II.
- 4800 dpi optical resolution for amazing clarity/detail
- Stitch scans together; upload to cloud storage
- One-touch scanning with easy-to-use buttons
- Easy Photo Fix technology for color restoration
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 14.4" |
| Width | 9.9" |
| Height | 1.5" |
| Brand Name | Epson |
| Media Size | Custom Size - 8.50" x 11.70" |
| Media Type | Photo |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 48-bit |
| Energy Star | Yes |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Line | Perfection |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Name | Perfection V39 II Flatbed/Film Scanner |
|---|---|
| Product Type | Flatbed/Film Scanner |
| Product Model | V39 II |
| Product Family | Perfection |
| Grayscale Depth | 16-bit |
| Package Contents | <ul><li> Perfection V39 II Flatbed/Film Scanner</li><li> USB Cable</li><li> Start Here Setup Poster</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 3.10 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B11B268201 |
| Optical Resolution (dpi) | 4800 |
| Operating System Supported | Windows 8.1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in P-SCAN from EPSON - PHOTO IMAGING and similar brands


EPSON DS-730N
DS-1760WN NETWORK FLATBED DOCUMENT SCANNER WITH

PERFECTION V850 PRO PHOTO SCAN
More from EPSON - PHOTO IMAGING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



