DELL PRO THUNDERBOLT 4 SMART DOCK - SD25TB4
DELL PRO THUNDERBOLT 4 SMART DOCK - SD25TB4
Key Features
- Wired connectivity technology provides a high-powered and dependable connection
- Charging capability provides a safer and more convenient charging experience
- Thunderbolt 4 host interface allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- Desktop PC device supported for your convenience and better usability
- 1.25 GB/s maximum data transfer rate for convenient, quicker exchange of data and information
- LED Power Indicator feature for maximum usage productivity with added dependability
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology for increasing efficiency with the quicker transfer and sharing of information
- Power Adapter power source type for your docking station provides maximum energy feasibility and added surveillance productivity
- HDMI effectively and conveniently transmits both audio and video signals with one single cable to ensure hassle-free connectivity
- 6 USB ports offers a more refined structure and safer to use connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Premium user experiences
Create a high-resolution multidisplay set up with native support for up to four 4K 60Hz displays. Experience faster network and USB speeds and expanded USB-A ports with PowerShare, to keep your devices charged without the need for PC power.
Accelerate your AI PC productivity
Multi-task with ease using the latest Gen AI tools and drive up to 130W of best-in-class power to new Dell Pro Premium and Dell Pro Max Notebooks (and 96W to non-Dell PCs). Experience top-tier device performance with two Thunderbolt 4 ports.
A leader in sustainable innovation
Built with at least 65% postconsumer recycled materials4 and packaged with 100% recycled or renewable packaging.
Thoughtful design
Configure your workspace with an ambidextrous USB-C cable that can be routed left or right. Features a new robust USB-C connector, designed for enhanced durability.
Most secure smart dock
Keep users working confidently with enterprise-grade WPA-3 192- bit encryption for secure Wi-Fi communication. Safeguard your sensitive data with tamperresistant, hardware-based encryption built in.
Most manageable dock
Remotely manage your Dell Pro Thunderbolt 5 Smart Docks without end-user presence from the Dell Device Management Console - the industry's first holistic peripheral management solution that configures, deploys, and updates smart docks over secure Wi-Fi.2 Out-of-band management available for selected Intel vPro® PCs with Intel® AMT via connected dock.
Elevate IT efficiency | Simplify PC workspace management at scale | World's most manageable docks
Multiply efficiency across your fleet. Manage your Dell Pro Smart Docks remotely from the Dell Device Management Console. No additional software or PC connection required completely reimagines IT efficiency.
The industry's most holistic cloudbased PCs and peripheral management platform2 provides a unified experience managing Dell docks, displays and PC accessories - all in one place.
Modernization made easy
Secure sign-on (SSO) with Microsoft Intune makes it easy to bring the entire fleet into view, with no added complexity to the workday. Automating tedious tasks frees IT time and resources to innovate for the future.
Uninterrupted productivity
Reduce IT efforts by scheduling updates during off-hours, while ensuring fleetwide firmware compliance and eliminating end user interruptions.
World's most secure smart docks
Designed to keep users working confidently, Dell Pro Smart Docks feature enterprise-grade WPA-3 192-bit encryption for secure Wi-Fi communication, as well as tamper-resistant, hardware-based encryption to safeguard sensitive data.
Layer on security with port disablement via the management console
Designed for sustainability
The new generation of Dell Pro Thunderbolt 4 Smart Docks reflect a commitment to sustainable design innovation to reduce their environmental impact
Sustainably crafted
Designed with up to 65% postconsumer recycled (PCR) plastic, with 2 types of recycled materials in the chassis and bumpers
Eco-conscious packaging
Dell Pro Thunderbolt 4 Smart Docks are packaged with 100% recycled or renewable packaging to reduce packaging waste.
Seamless transitions
Asset Recovery Services help you responsibly and securely retire your legacy IT equipment, regardless of brand, while addressing your sustainability goals.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 1.39" |
| Width | 3.54" |
| Height | 8.07" |
| Features | Power Delivery Pass-through |
| Brand Name | Dell |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Cable Length | 2.72 ft |
| HDMI Version | 2.1 |
Show all 48 specsShow fewer
| Manufacturer | Dell Technologies |
|---|---|
| Product Name | Pro Thunderbolt 4 Smart Dock SD25TB4 |
| Product Type | Docking Station |
| Product Model | SD25TB4 |
| Host Interface | Thunderbolt 4 |
| Power Delivery | 130W (Dell Systems) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Desktop PC |
| Power Source Type | Power Adapter |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C 3.2 Gen 2 (15W), 1 x USB-C Multi-function DisplayPort (7.5W) |
| Security Slot Type | Kensington Security Slot |
| Charging Capability | Yes |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Management Features | MAC Address Pass-through |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Post-consumer-waste% | 65% |
| Weight (Approximate) | 1.28 lb |
| Screen Mode Supported | WQHD @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 3440 x 1440 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Kensington Security Slot | Yes |
| Manufacturer Part Number | DELL-SD25TB4 |
| Video Resolution Details | 4K - 60 Hz (Triple Display) |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Number of USB Type-A Ports | 4 |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Operating System Supported | Ubuntu 24.04 |
| Thunderbolt Ports Quantity | 2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-DOC from DELL PERIPHERALS and similar brands

DELL PRO DOCK - WD25

DELL PRO SMART DOCK - SD25
DELL PRO THUNDERBOLT 4 DOCK WD25TB4
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



