DELL PRO DOCK - WD25
DELL PRO DOCK - WD25
Key Features
- Wired connectivity technology allows convenient and reliable connectivity for maximum efficiency
- Charging capability provides a quicker, worry-free charging experience
- USB Type C host interface allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- Desktop PC device supported according to your requirements with maximum productivity
- 1.25 GB/s maximum data transfer rate for convenient, quicker exchange of data and information
- LED Power Indicator feature for better reliance and usability
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology for increasing efficiency with the quicker transfer and sharing of information
- Power Adapter power source type for your docking station better reliance and maximum energy dependability
- HDMI effectively and conveniently transmits both audio and video signals with one single cable to ensure hassle-free connectivity
- 6 USB ports allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Powerful compatibility
Power essential productivity across the AI PC workplace. The Dell Pro Dock offers enhanced compatibility and drives up to 100W of power to new mainstream Dell AI PCs and non-Dell PCs.
Upgraded for modern work
Expand your views with native support for up to four high-res displays. Keep your PC accessories connected and charged with the latest ports, while staying productive with faster USB and network speeds.
Modern manageability
The Dell Pro Dock is part of the world's most manageable commercial docking family, with flexible management capabilities, designed to uplevel IT efficiency and keep users working without disruption.
A leader in sustainable innovation
Experience up to 72% reduction in power consumption on standby mode. Built with at least 65% postconsumer recycled materials and packaged with 100% recycled or renewable packaging.
Thoughtful design
Configure your workspace with an ambidextrous USB-C cable that can be routed left or right. Features a new robust USB-C connector, designed for enhanced durability
Elevate IT efficiency | Simplify PC workspace modernization at scale | Unified IT experience
Centralize management through a single cloud-based console. When connected to a PC, the Dell Pro Dock, and other Dell peripherals, offer streamlined manageability from the Dell Device Management Console.
Simplify firmware updates
Reduce IT complexity by deploying a single firmware file across PC workspaces. Minimize end-user disruption with silent firmware updates that are executed upon dock disconnection.
Enhance compatibility
Dell Pro Docks provide more universally compatible features, such as MAC Address Pass-Through and Power Button Sync, for a better docking experience across brands.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 1.39" |
| Width | 3.54" |
| Height | 8.07" |
| Features | Power Delivery Pass-through |
| Brand Name | Dell |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Cable Length | 2.95 ft |
| HDMI Version | 2.1 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
Show all 47 specsShow fewer
| Product Line | Pro Dock |
|---|---|
| Product Name | Pro Dock WD25 |
| Product Type | Docking Station |
| Product Model | WD25 |
| Host Interface | USB Type C |
| Power Delivery | 100W (Dell Systems) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Notebook |
| Power Source Type | Power Adapter |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C 3.2 Gen 2 (15W), 1 x USB-C Multi-function DisplayPort (7.5W) |
| Security Slot Type | Kensington Security Slot |
| Charging Capability | Yes |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Management Features | PXE Boot |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Post-consumer-waste% | 65% |
| Weight (Approximate) | 1.21 lb |
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 6144 x 3456 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Power Delivery Details | <ul><li>4 x USB-A 3.2 Gen 2 (4.5W each)</li><li>1 x USB-C 3.2 Gen 2 (15W)</li><li>1 x USB-C Multi-function DisplayPort (7.5W)</li><li>All deliver power with or without PC</li></ul> |
| Connectivity Technology | Wired |
| Kensington Security Slot | Yes |
| Manufacturer Part Number | DELL-WD25 |
| Video Resolution Details | FHD - 60 Hz (Triple Display) |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Number of USB Type-A Ports | 4 |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Operating System Supported | Ubuntu 24.04 |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 130 W |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-DOC from DELL PERIPHERALS and similar brands

DELL PRO SMART DOCK - SD25
DELL PRO THUNDERBOLT 4 DOCK WD25TB4

DELL PRO THUNDERBOLT 4 SMART DOCK - SD25TB4
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



