DELL PRO SMART DOCK - SD25
DELL PRO SMART DOCK - SD25
Key Features
- Wired connectivity technology provides a high-powered and dependable connection
- Charging capability provides a safer and more convenient charging experience
- USB Type C host interface Offers a more refined structure and safer to use connectivity
- Desktop PC device supported according to your requirements with maximum productivity
- 1.25 GB/s maximum data transfer rate for dependable access and retrieval of data and information with added usability
- LED Power Indicator feature for maximum usage productivity with added dependability
- Lets you conveniently connect to the 2.5 gigabit ethernet Ethernet technology to offer maximum productivity
- Power Adapter power source type for your docking station provides maximum energy feasibility and added surveillance productivity
- Enjoy HD quality videos on your HDTV with the HDMI port facility
- 6 USB ports allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Premium user experiences
Work smarter and faster with modern upgrades including native support for up to 4 highres displays, faster network and USB speeds and more ports, including USB-A with PowerShare, to keep your devices charged without the need for PC power.
Power the AI PC smart office
Designed with enhanced compatibility and best in class power delivery, drive up to 130W to new Dell AI PCs (and 96W to non-Dell PCs). All-new built-in management capabilities make this dock the right solution to power the AI PC smart office.
Most manageable dock
Remotely manage your smart docks without end-user presence from the Dell Device Management Console - the industry's first holistic peripheral management solution that configures, deploys, and updates smart docks over secure Wi-Fi.
A leader in sustainable innovation
Built with at least 65% postconsumer recycled materials4 and packaged with 100% recycled or renewable packaging
Thoughtful design
Configure your workspace with an ambidextrous USB-C cable that can be routed left or right. Features a new robust USB-C connector, designed for enhanced durability
Most secure smart dock
Dell Pro Smart Docks are designed with robust security features to ensure the protection of data both in transit and at rest, going beyond the industry standard.
Elevate IT efficiency | Simplify PC workspace management at scale | World's most manageable docks
Multiply efficiency across your fleet. Manage your Dell Pro Smart Docks remotely from the Dell Device Management Console. No additional software or PC connection required completely reimagines IT efficiency.
The industry's most holistic cloudbased PCs and peripheral management platform provides a unified experience managing Dell docks, displays and PC accessories - all in one place.
Modernization made easy
Secure sign-on (SSO) with Microsoft Intune makes it easy to bring the entire fleet into view, with no added complexity to the workday. Automating tedious tasks frees IT time and resources to innovate for the future.
Uninterrupted productivity
Reduce IT efforts by scheduling updates during off-hours, while ensuring fleetwide firmware compliance and eliminating end user interruptions.
World's most secure smart docks
Designed to keep users working confidently, Dell Pro Smart Docks feature enterprise-grade WPA-3 192-bit encryption for secure Wi-Fi communication, as well as tamper-resistant, hardware-based encryption to safeguard sensitive data.
Layer on security with port disablement via the management console
Designed for sustainability
The new generation of Dell Pro Smart Docks reflect a commitment to sustainable design innovation to reduce their environmental impact
Sustainably crafted
Designed with up to 65% postconsumer recycled (PCR) plastic, with 2 types of recycled materials in the chassis and bumpers.
Eco-conscious packaging
Dell Pro Smart Docks are packaged with 100% recycled or renewable packaging to reduce packaging waste.
Seamless transitions
Asset Recovery Services help you responsibly and securely retire your legacy IT equipment, regardless of brand, while addressing your sustainability goals.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 1.39" |
| Width | 3.54" |
| Height | 8.07" |
| Features | LED Power Indicator |
| Brand Name | Dell |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Cable Length | 2.95 ft |
| HDMI Version | 2.1 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
Show all 45 specsShow fewer
| Product Name | Pro Smart Dock SD25 |
|---|---|
| Product Type | Docking Station |
| Product Model | SD25 |
| Host Interface | USB Type C |
| Power Delivery | 130W (Dell Systems) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Desktop PC |
| Power Source Type | Power Adapter |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C 3.2 Gen 2 (15W), 1 x USB-C Multi-function DisplayPort (7.5W) |
| Security Slot Type | Kensington Security Slot |
| Charging Capability | Yes |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Management Features | PXE Boot |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Post-consumer-waste% | 65% |
| Weight (Approximate) | 1.24 lb |
| Screen Mode Supported | 5K @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 5120 x 2160 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Kensington Security Slot | Yes |
| Manufacturer Part Number | DELL-SD25 |
| Video Resolution Details | 5K - 60 Hz (Dual Display) |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Number of USB Type-A Ports | 4 |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Operating System Supported | ChromeOS 137 |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-DOC from DELL PERIPHERALS and similar brands

DELL PRO DOCK - WD25
DELL PRO THUNDERBOLT 4 DOCK WD25TB4

DELL PRO THUNDERBOLT 4 SMART DOCK - SD25TB4
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



