
DELL PRO SLIM QCS1250 CORE ULTRA 5 235 180W TPM 16GB 256GBSSD
DELL PRO SLIM QCS1250 CORE ULTRA 5 235 180W TPM 16GB 256GBSSD
Key Features
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Powered by integrated NPU, Core Ultra 5 processor boosts real-time transcription, background blur, and adaptive performance
- windows 11 pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- DVD-Writer supports multi-format read and write for DVDs and CDs enabling reliable data backup and legacy media playback
- 16 GB memory delivers high-capacity performance to run intensive applications smoothly including advanced graphic design suites and high-definition multimedia content
- Security Slot feature delivers enhanced system reliability and sustained high-performance output
- Slim PC form factor ensures structural integrity and consistent performance
- Gigabit Ethernet delivers high-bandwidth performance and user-friendly connectivity for network backbone integration
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Space-saving performance and expandability
Power productivity with this compact PC featuring a sleek space-saving design, enhanced thermals, and Intel® Core™ processors (14th Gen). Upgrade to Intel® Core™ Ultra processors (Series 2) for enhanced AI performance.
Tech Specs
| Depth | 11.5" |
|---|---|
| Width | 3.7" |
| Height | 12" |
| Chipset | Intel |
| Features | Security Slot |
| NPU Name | AI Boost |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Dell |
| Drive Type | SSD |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Slim PC |
| HDMI (Rear) | Yes |
Show all 73 specsShow fewer
| Color Family | Black |
|---|---|
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Line | Pro |
| Product Name | Pro Slim QCS1250 |
| Product Type | Desktop Computer |
| Release Year | 2025 |
| Wireless LAN | No |
| Product Color | Standard Black |
| Product Model | QCS1250 |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><ul><li>1 HDMI 2.1 (FRL) port (optional)</li><li>1 DisplayPort™ 2.1 (UHBR20) port (optional)</li></ul><p><b>Rear (expansion, these are mutually exclusive options):</b></p><ul><li>1 VGA port (optional)</li><li>1 Serial port (optional)</li><li>2 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) ports (optional)</li><li>1 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C<sup>®</sup>with DisplayPort™ Alt Mode port (optional)</li></ul> |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Product Family | Pro |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Processor Model | 235 |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| vPro Technology | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>Pro Slim QCS1250</li><li>Keyboard</li><li>Mouse</li><li>Power Cord</li><li>Quick Start Guide</li><li>Documentation</li></ul> |
| Country of Origin | Mexico |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Processor Threads | 14 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) Type-C® port |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Systems Management | No vPro Support |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Weight (Approximate) | 12.99 lb |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | JWX5R |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Operating System Language | English/Spanish/French/Brazilian Portuguese |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Additional Warranty Information | <p>3Y Basic Onsite Service after remote diagnosis with Hardware-Only Support-Disti SnS</p> |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports (Front) | 2 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SFF from DELL DESKTOPS and similar brands


DELL PRO MICRO QCM1250 35W TPM 8GB 256GBSSD INTEG NSTAND WIN11PRO

DELL PRO SLIM QCS1255RYZ_PRO_5-8500G16GB

DELL PRO MICRO QCM1255RYZ_PRO_5-8500GE16GB
More from DELL DESKTOPS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



