
DELL PRO P 24 MONITOR - P2426H
DELL PRO P 24 MONITOR - P2426H
Key Features
- 23.8" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- With Eye Comfort Certification, supports healthier screen time by reducing visual fatigue in work, study, and entertainment modes
- With 4 Star Eye Comfort Rating, supports optimized display behavior for reduced fatigue, helping improve comfort in all modes
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 300 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Anti-glare led monitor limits glare and visual distractions, delivering clearer visuals for focused work and entertainment
- 1920 x 1080 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LED Monitor ensures consistent operation during extended sessions across diverse usage scenarios
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Equipped for seamless productivity, this 23.8-inch FHD monitor offers extensive connectivity, high refresh rate and TÜV-certified 4-star eye comfort.
Connect to productivity
Equipped with a variety of ports for all your accessories and built for versatility.
Connectivity
Wide variety of ports for all your accessories.
Remote manageability
Simplify management with Dell Display and Peripheral Manager (DDPM) and Dell Device Management Console (DDMC) through the cloud, enabling IT administrators to configure and deploy updates with ease. Experience firmware updates that are faster, smarter, and completely silent.
Mounting compatibility
VESA compatible and an optional snap-on soundbar for added functionality.
Quick access ports
Thoughtfully designed with a bottom bezel featuring 1 USB-C (with up to 15W charging) and 1 USB Type A quick-access port, this monitor offers the convenience of easy connectivity.
An intuitive on-screen display highlights port locations, making it effortless to connect your devices.
Silent Firmware Update
Deliver an exceptional user experience with seamless firmware updates completed in just 2-3 minutes, reducing update time by up to 90%. Updates run during PC disconnect or monitor sleep preventing screen blackouts, along with flexible scheduling of updates ensuring 100% uninterrupted user productivity with guaranteed execution and compliance.
Enhanced eye comfort
TÜV 4-Star certified monitor for eye comfort reduces eye fatigue while you work.
Reduces blue light
This monitor features hardware low blue light technology, reducing harmful blue light emissions to ≤35% for all day eye comfort without sacrificing colour.
Refresh rate
100Hz refresh rate reduces flicker, enabling smoother scrolling and consistent motion.
Vivid colours
Experience wide colour coverage of 99% sRGB and 99% BT.709 with up to 16.7 million displayable colours for vibrant and accurate visuals.
Work in clear detail | Colour consistency
Consistent, vibrant colours across wide viewing angles enabled by In-Plane Switching (IPS) technology.
Exceptional contrast
1500:1 contrast ratio for deeper blacks and brighter whites.
Designed for comfort and ease
Adjustability to meet your preferences throughout the day, complemented by an ultra-thin bezel for a sleek design.
Dell Display and Peripheral Manager
Experience Dell's singular, innovative application to optimise the performance of your entire Dell PC workspace.
Maximise productivity
Easy Arrange tiles apps across screens with pre-set partitions and customises up to five windows, enhancing multitasking. Easy Arrange Memory saves and restores app profiles manually, on schedule, or at start-up.
Customise your views
Work comfortably, day or night. Automate your brightness and contrast settings to match your schedule.
More manageable
Save time and boost IT efficiency with the Dell Device Management Console to manage your Dell peripheral fleet at scale, from a single cloud-based console. Discover expanded Command Line Interface features from Dell Display and Peripheral Manager.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2" |
| Pivot | Yes |
| Width | 21.2" |
| Height | 12.4" |
| Webcam | No |
| Features | Easy Arrange |
| Speakers | No |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 300 Nit |
Show all 109 specsShow fewer
| Mount Type | Panel Mount |
|---|---|
| USB Type-B | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Color Depth | 8-bit (6-bit + FRC) |
| Color Gamut | 99% BT.709 (CIE 1931) |
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Pivot Angle | +/-90° |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Screen Mode | Full HD |
| Stand Depth | 7.16" |
| Stand Width | 9.83" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Gray |
| Flicker Free | Yes |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Line | Pro P |
| Product Name | Pro P 24 Monitor - P2426H |
| Product Type | LED Monitor |
| Stand Height | 16.17" |
| Product Color | Dark Gray |
| Product Model | P2426H |
| Response Time | 5 ms |
| TAA Compliant | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Glass Hardness | 3H |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | Pro P |
| Stand Included | Yes |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Network (RJ-45) | No |
| Voltage Current | 1.50 A |
| Adjustable Stand | Yes |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 7.16" |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 21.21" |
| Bezel Width (Top) | 0.23" |
| DisplayPort Input | Yes |
| Height with Stand | 19.55" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| USB Type-A (Rear) | Yes |
| Bezel Width (Left) | 0.23" |
| Eye Comfort Rating | 4 Star |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Platform Supported | Windows |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Bezel Width (Right) | 0.23" |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Number of USB Ports | 5 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Bezel Width (Bottom) | 0.47" |
| Pixel Per Inch (PPI) | 93 |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 6.53 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,500:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG (Fast) |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Remote Asset Management | Dell Display and Peripheral Manager (DDPM) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | DELL-P2426H |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.27450 mm |
| Eye Comfort Certification | Yes |
| Maximum Adjustable Height | 5.91" |
| Extended Height with Stand | 19.55" |
| Maximum Operating Altitude | 16404.20 ft |
| Maximum Preset Resolution | 1920 x 1080 at 120 Hz |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Compressed Height with Stand | 14.33" |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Number of HDMI 1.4 (HDCP 1.4) | 1 |
| Maximum Non-operating Altitude | 39993.44 ft |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Input Voltage Range/Current Details | 100 VAC to 240 VAC/50 Hz or 60 Hz ± 3 Hz/1.5 A |
| Number of USB Type-B Upstream Ports | 1 |
| Number of DIsplayPort 1.4 (HDCP 1.4) | 1 |
| USB Type-B Upstream Data Rate (Rear) | 640 MB/s |
| Number of USB Type-C Downstream Ports | 2 |
| USB Type-A Downstream Data Rate (Rear) | 640 MB/s |
| USB Type-C (Power Delivery) Downstream | 15 W |
| USB Type-C Downstream Data Rate (Front) | 640 MB/s |
| Weight with Stand & Cables (Approximate) | 10.74 lb |
| Number of USB Type-B Upstream Ports (Rear) | 1 |
| Number of USB Type-C (Power Delivery) Ports | 2 |
| Number of USB Type-A Downstream Ports (Rear) | 2 |
| USB Type-C Power Delivery Downstream (Front) | 15 W |
| Number of USB Type-C Downstream Ports (Front) | 2 |
| Dell Display and Peripheral Manager Compatibility | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from DELL DISPLAYS and similar brands


DELL PRO 22 MONITOR - E2225HM

DELL PRO 24 MONITOR- E2425HM

DELL PRO 22 ADJUSTABLE STAND MONITOR - E2225HSM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.