
DELL PRO 13-14 PLUS ECOLOOP BACKPACK (CP5426G)
DELL PRO 13-14 PLUS ECOLOOP BACKPACK (CP5426G)
Key Features
- Perfect to be used with notebook
- Store and carry your gadget and accessories with this zippered carrying case
- Made with polyethylene foam material which allows the backpack to fit a large array of devices
- Backpack style carrying case offers a smooth, more angular aesthetic with simplified pockets and compartments
- Shoulder Strap carrying option for carrying case for your convenience and ease with maximum feasibility
- Padded case feature for maximum efficiency and convenience
- Gray product color adds a stylish and beautiful look to the Carrying Case
- Fits most of the gadgets with up to a 14" display
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Compact style
With a sleek design that has a place for all your essentials, it's the perfect blend of style and functionality. It's lightweight and fits a 14-inch laptop, so you can easily take it everywhere you go. The modern gray color complements any fit of the day.
Stylishly organized
Designed with the environment in mind
The Dell EcoLoop label identifies products that are manufactured with select materials and/or processes that help reduce our environmental impact.
Tech Specs
| Depth | 6.5" |
|---|---|
| Style | Backpack |
| Width | 10.6" |
| Height | 15.8" |
| Recycled | Yes |
| Brand Name | Dell |
| Durability | Anti-scratch |
| Closure Type | Zipper |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Line | EcoLoop |
| Product Name | Pro 13-14 Plus EcoLoop Backpack |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Type | Carrying Case |
|---|---|
| Case Features | Front Pocket |
| Product Color | Gray |
| Volume Capacity | 4.76 gal |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Product Material | 350D Ripstop |
| Recycled Content | 57% |
| Application/Usage | Notebook |
| Exterior Material | Fabric |
| Laptop Compartment | Yes |
| Weight (Approximate) | 15.84 oz |
| Additional Compartments | 2 x Pockets |
| Manufacturer Part Number | CP5426G-KO |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Maximum Screen Size Supported | 14" |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
Related Products
More in NB-CAS from DELL ENTERPRISE ACCESSORIES and similar brands
More from DELL ENTERPRISE ACCESSORIES
Other products available from this brand

UPG 8GB MEMORY 1RX8 DDR4 SODIMM 3200MHZ

DELL MEMORY UPG 8GB 1RX16 DDR4 SODIMM 3200MHZ

1TB DELL M.2 PCIE NVME CLASS 35 SOLID STATE DRIVE

4TB HDD SATA 6GBPS 7.2K 512N 3.5IN HOT-PLUG CUS KIT
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


