
CASE BO 15.6 TOPLOADER T210 BLACK ROW
CASE BO 15.6 TOPLOADER T210 BLACK ROW
Key Features
- Compatible with notebook
- Carrying Case offers a dependable storage solution with maximum productivity
- Constructed from durable, high-quality polyester material and designed to provide the utmost protection
- Handle carrying option for carrying case to ensure maximum usability and comfort
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling look
- Fits gadget up to 15.6" size
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Lenovo Laptop Casual Toploader T210 utilizes a water-repellent fabric and a clean, streamlined design to create a case that's perfectly suited to modern life. It offers an integrated laptop compartment comfortably fits most laptops up to 15.6" , a range of internal pockets for those must-have accessories, and a spacious main compartment books and other items. Find the one that's right for you with four understated colors: charcoal black, steal grey, celestial blue, and camo green.
Tech Specs
| Depth | 2.2" |
|---|---|
| Width | 11.8" |
| Height | 15.7" |
| Brand Name | Lenovo |
| Durability | Water Resistant |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Name | 15.6 Laptop Casual Toploader T210 |
| Product Type | Carrying Case |
| Accessibility | Top Loading |
| Product Color | Black |
| Product Model | T210 |
| Carrying Options | Luggage Strap |
Show all 19 specsShow fewer
| Material Details | <p>Quilt Back Panel</p> |
|---|---|
| Product Material | Polyester |
| Application/Usage | Accessories |
| Weight (Approximate) | 15.34 oz |
| Manufacturer Part Number | GX40Q17229 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
Related Products
More in NB-CAS from LENOVO OPTIONS and similar brands
More from LENOVO OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






