
B210 BLACK CASUAL BACKPACK FOR 15.6IN LAPTOPS
B210 BLACK CASUAL BACKPACK FOR 15.6IN LAPTOPS
Key Features
- Designed for notebook
- Protect your device from scratches and dirt with this useful carrying case
- Constructed from durable, high-quality polyester material and designed to provide the utmost protection
- Backpack style carrying case offers a smooth, more angular aesthetic with simplified pockets and compartments
- Shoulder Strap carrying option for carrying case for trouble-free, painless usage with maximum dependability
- Unisex gender specific carrying case provides elegance and chic look and feel
- Comes in black color to better suit your theme and style
- Case is designed for a gadget with a 15.6" screen
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Lenovo 15.6" Laptop Casual Backpack B210 utilizes a water-repellent fabric and a clean, streamlined design to create a case that's perfectly suited to modern life. It offers an integrated laptop compartment comfortably fits most laptops up to 15.6" , a range of internal pockets for those must-have accessories, and a spacious main compartment books and other items. Find the one that's right for you with four understated colors: charcoal black, steal grey, celestial blue, and camo green.
Tech Specs
| Depth | 5.9" |
|---|---|
| Style | Backpack |
| Width | 13.4" |
| Gender | Unisex |
| Height | 17.9" |
| Brand Name | Lenovo |
| Durability | Water Resistant Interior |
| Closure Type | Zipper |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Name | 15.6 Laptop Casual Backpack B210 |
| Product Type | Carrying Case |
Show all 22 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | B210 |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Material Details | <p>Quilt Back Panel</p> |
| Product Material | Polyester |
| Application/Usage | Book |
| Weight (Approximate) | 15.98 oz |
| Manufacturer Part Number | GX40Q17225 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
Related Products
More in NB-CAS from LENOVO OPTIONS and similar brands


CASE BO 15.6 TOPLOADER T210 BLACK ROW

CASE BO 15.6 TOPLOADER T210BLUE-ROW

15.6IN LAPTOP BACKPACK B210 GREY-ROW
More from LENOVO OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



