
15.6IN LAPTOP BACKPACK B210 GREY-ROW
15.6IN LAPTOP BACKPACK B210 GREY-ROW
Key Features
- Compatible with notebook
- The carrying case for easy travel
- Case made of polyester material that makes sure that your favorite gadget is safe
- Backpack style carrying case gives you ample storage with convenient organizing and quick retrieval
- Shoulder Strap carrying option for carrying case for trouble-free, painless usage with maximum dependability
- Carrying Case matches the style and look of unisex gender
- Gray product color adds a stylish and beautiful look to the Carrying Case
- Fits most of the gadgets with up to a 15.6" display
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Lenovo 15.6" Laptop Casual Backpack B210 utilizes a water-repellent fabric and a clean, streamlined design to create a case that's perfectly suited to modern life. It offers an integrated laptop compartment comfortably fits most laptops up to 15.6" , a range of internal pockets for those must-have accessories, and a spacious main compartment books and other items. Find the one that's right for you with four understated colors: charcoal black, steal grey, celestial blue, and camo green.
Tech Specs
| Depth | 5.9" |
|---|---|
| Style | Backpack |
| Width | 13.4" |
| Gender | Unisex |
| Height | 17.9" |
| Age Group | Adult |
| Brand Name | Lenovo |
| Durability | Water Resistant Interior |
| Closure Type | Zipper |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Name | 15.6 Laptop Casual Backpack B210 |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Type | Carrying Case |
|---|---|
| Product Color | Gray |
| Product Model | B210 |
| Lining Material | Polyester |
| Volume Capacity | 6.08 gal |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Material Details | <p>Quilt Back Panel</p> |
| Product Material | Polyester |
| Application/Usage | Notebook |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 15.98 oz |
| Manufacturer Part Number | GX40Q17227 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
Related Products
More in NB-CAS from LENOVO OPTIONS and similar brands
More from LENOVO OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






