
DELL PN 3431-SFF I5-9500 REFURB 16B 256SSD W11P GR A
DELL PN 3431-SFF I5-9500 REFURB 16B 256SSD W11P GR A
Key Features
- Intel Core i5 3 GHz processor delivers reliable performance for gaming, streaming, and productivity tasks
- With 16 GB memory, users can manage multiple programs simultaneously without losing performance
- Workstation features specialized components to handle heavy computational tasks with ease
- 256 GB SSD capacity provides sufficient space to store critical files and essential applications
- 200 W power supply unit (PSU) included for dependable energy delivery and long-term system reliability
- Windows 11 Pro OS includes creative and productivity tools for streamlined workflows and enhanced user experience
- The DDR4 SDRAM memory technology ensures smooth PC performance by transferring data across components efficiently
- Small form factor is lightweight and portable, making it easy to transport and set up anywhere
- Business workstation delivers powerful processing to meet complex business requirements with ease and speed
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for demanding business applications and data-heavy tasks
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tackle large workloads with this Refurbished Dell Precision 3431 Small Form Factor PC. Utilizing its Intel Hexa (6) Core i5-9500 3.0GHz processor, it handles all the tasks thrown at it effortlessly. Backed by 16GB DDR4 RAM memory, it easily runs multiple applications at once. It also comes with a 256GB solid state drive, providing a massive storage space for your files and applications.
Tech Specs
| Depth | 3.7" |
|---|---|
| Width | 11.4" |
| Height | 11.5" |
| Chipset | Intel |
| Brand Name | Joy Systems - Dell |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | Precision |
| Product Name | Precision 3431 Workstation |
Show all 49 specsShow fewer
| Product Type | Workstation |
|---|---|
| Product Model | 3431 |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | Precision 3000 |
| Product Series | 3000 |
| Processor Model | i5-9500 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Standard Memory | 16 GB |
| Monitor Included | No |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>Precision 3431 Workstation</li><li>Keyboard</li><li>Mouse</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Condition | Refurbished |
| USB Type-C Detail | USB 3.1 Gen 2 Type-C |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 9th Gen |
| Weight (Approximate) | 11.60 lb |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Manufacturer Part Number | J1-P3431SA01 |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 200 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 5 |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Additional Warranty Information | 2-Year Depot (Mail-in) thru Joy Systems |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Related Products
More in SFF from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


