
800 G5-MINI I5-8500T REFURB 8G 256NVM W11P GR A
800 G5-MINI I5-8500T REFURB 8G 256NVM W11P GR A
Key Features
- Intel Core i5 2.10 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- 8 GB DDR4 SDRAM memory enables smooth multitasking and supports demanding applications with fast data access and responsive system performance
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- Mini PC form factor features a compact, lightweight build that simplifies setup and enables easy transport for reliable performance anywhere
- Enables high-speed data transmission and power delivery via USB Type-C for efficient device connectivity and streamlined workflow integration
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for rapid data access and transfer
- Desktop Computer with business supports application usage through efficient task handling designed for smooth workflow execution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Enjoy terrific computing moments at home or at work using this reliable Recertified 800 G5-Mini PC from HP. It lets you use its impressive Intel Core i5-8500T 2.1GHz processor when managing simple to complex workloads.
It is backed up by 8GB DDR4 memory for excellent and efficient task handling. This desktop PC possesses a 256GB M.2 NVMe solid state drive so you don't have to worry regarding your data storage. Windows 11 Pro is key to keeping your security up to date. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Buy this HP EliteDesk 800 G5 Recertified Mini PC today!
Tech Specs
| Depth | 7" |
|---|---|
| Width | 6.9" |
| Height | 1.3" |
| Chipset | Intel |
| Brand Name | Joy Systems - HP |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Mini PC |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | EliteDesk |
| Product Name | EliteDesk 800 G5 Desktop Computer |
Show all 48 specsShow fewer
| Product Type | Desktop Computer |
|---|---|
| Maximum Memory | 64 GB |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | EliteDesk 800 G5 |
| Product Series | 800 G5 |
| Processor Model | i5-8500T |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Monitor Included | No |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>EliteDesk 800 G5 Desktop Computer</li><li>Keyboard</li><li>Mouse</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Condition | Refurbished |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Tyoe-C |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Weight (Approximate) | 2.12 lb |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 3.1 Ports | 6 |
| Manufacturer Part Number | J1-800G5MA40 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Related Products
More in SFF from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



