
DELL 3060-SFF I7-8700 REFURB 16GB 500NVME W11P6 GR A
DELL 3060-SFF I7-8700 REFURB 16GB 500NVME W11P6 GR A
Key Features
- Intel Core i7 3.20 GHz processor delivers high-speed multitasking and robust performance for demanding workloads and graphics-intensive gaming experiences
- 16 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 500 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- Small Form Factor form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- HDMI interface supports seamless connection to HD devices for true high-definition display output
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster data transfer than standard Ethernet for high-speed server and network connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
For high-performance computing solutions, choose the Optiplex 3060 small form factor Refurbished Desktop PC by Dell . This PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of the Intel Hexa (6) Core i7-8700 3.2GHz CPU and 16GB DDR4 RAM. This nimble unit is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
You can also store a sufficient amount of data on its fast 500GB M.2 NVMe solid state drive and access it conveniently. Furthermore, this PC is dual monitor capable right out of the box enhancing your visualization experience. This desktop PC also comes with Gigabit Ethernet LAN for smooth web connectivity. Purchase the Dell Optiplex 3060 Refurbished small form factor PC with the latest Windows 11 Pro 64bit and ease your heavy workload.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Chipset | Intel |
| Keyboard | Yes |
| Brand Name | Joy Systems - Dell |
| Drive Type | SSD |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | OptiPlex |
| Product Name | Optiplex 3060 Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Keyboard Type | Physical Keyboard |
Show all 50 specsShow fewer
| Product Model | 3060 |
|---|---|
| Maximum Memory | 32 GB |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core i7 |
| Product Family | OptiPlex 3000 |
| Product Series | 3000 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | i7-8700 |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <li>Optiplex 3060 Desktop Computer</li><li>Keyboard</li><li>Mouse</li> |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Condition | Refurbished |
| Memory Card Reader | No |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Weight (Approximate) | 11.60 lb |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.1 Ports | 4 |
| Manufacturer Part Number | J1-3060SA04 |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 200 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 500 GB |
Related Products
More in SFF from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


