
CS6080-HC WHITE CORDED FIPS W/ STAND KIT SCANNER STAND
CS6080-HC WHITE CORDED FIPS W/ STAND KIT SCANNER STAND
Key Features
- Rapidly incorporate 1D and 2D barcode information to records, spreadsheets, and databases
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Wired connectivity makes this scanner ideal for retail and desktop applications
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ultra-versatile healthcare scanner with a first-of-its-kind convertible design
Do you need a cordless scanner at the point of care and a corded hands-free scanner in the pharmacy and lab? What if you didn't have to deploy different scanners for different tasks? Introducing the CS60-HC Series Healthcare Companion Scanner, featuring a groundbreaking design that easily converts between corded and cordless operation, handheld and hands-free, as your needs change. As a cordless scanner, the CS60-HC is ultra-portable and pocketable to meet any nurse-carry workflow and offers the latest mobile technology including contactless charging. As a corded scanner, the CS60-HC provides compact scanning for the pharmacy counter, lab station and more. Whether you purchase a corded or cordless model up front, you can change modes at any time for superior investment protection. You get Zebra's industry-leading scanning performance, easier data entry between multiple host applications and seamless disinfectant-ready plastics. And our unique DataCapture DNA and industry-preferred management tools make it easier than ever to integrate, deploy and manage your scanners.
Proven scanning performance you can trust
With a high-resolution megapixel sensor and Zebra's exclusive PRZM Intelligent Imaging technology, the CS60-HC easily and accurately captures the many kinds of barcodes commonly used in hospitals including barcodes on patient wristbands, medication vials, IV bags and specimen trays. When you choose the CS60-HC, you get Zebra's world-renowned quality and reliability
Effortless multi-tasking with a second programmable button
A second programmable button can be used to instantly toggle between two host applications, such as Electronic Medical Record (EMR) and blood collection applications. With a quick press of the button, clinicians can send data to the right application in the proper format and order.
Purpose-built housing helps offer maximum protection against the spread of bacteria
Special plastics and IP65 sealing allow for safe wipe-downs with the widest selection of aggressive disinfectants used in today's hospitals. And with a monocoque design, inductive sensing touch buttons and contactless charging, the scanner's crevice-free surface helps eliminate places where germs can hide.
Safe LED aimer can be used throughout the hospital
Thanks to a highly visible and safe LED aimer, the CS60-HC can be used in the NICU, labor and delivery and mother-baby units where the use of laser aimers is not advised. And the green aimer reduces the likelihood of triggering PTSD episodes.
Tech Specs
| Depth | 4.3" |
|---|---|
| Width | 1.8" |
| Height | 0.9" |
| Brand Name | Zebra |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Product Name | CS60-HC Series Companion Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
| Product Color | Healthcare White |
| Product Model | CS60-HC |
| Host Interface | USB |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Family | CS60 |
|---|---|
| Product Series | CS60 |
| Stand Included | Yes |
| Application/Usage | Inventory |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Distance | 26" |
| Drop Specification | <p>Designed to withstand multiple drops at 5.0 ft./1.5 m<br />to concrete</p> |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 1D |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Weight (Approximate) | 2 oz |
| Maximum Ambient Light | 108000 lux |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Minimum Print Contrast | 20% |
| Connectivity Technology | Cable |
| Field of View (Vertical) | 34° |
| Manufacturer Part Number | CS6080-HCB0000KSVW |
| Field of View (Horizontal) | 45° |
| Barcode Symbology Supported | <p><b>1D:</b></p> <ul> <li>Base 32 (Italian Pharma)</li> <li>Codabar/NW7</li> <li>Code 11</li> <li>Code 39</li> <li>Code 93</li> <li>Code 128</li> <li>GS1 DataBar</li> <li>I 2 of 5</li> <li>Korean 3 of 5</li> <li>MSI Plessey</li> <li>UPC/EAN</li> </ul> <p><b>2D:</b></p> <ul> <li>Aztec</li> <li>Composite Codes</li> <li>DataMatrix</li> <li>Dotted DataMatrix</li> <li>Dotcode</li> <li>Han Xin</li> <li>MaxiCode</li> <li>PDF417</li> <li>Micro PDF417</li> <li>Postal Codes</li> <li>QR Code</li> <li>Micro QR</li> <li>TLC-39</li> <li>SecurPharm</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from ZEBRA ENTERPRISE HEALTHCARE H3 and similar brands


DS4608-HC USB KIT DS4608-HC4000BVZWW SCANNER

DS8108-HC USB KIT SCANNER AND CBAU21-S07ZAR SHIELDED USB CABL
CS6080 CORDLESS COMPANION SCANNER INDUCTIVE AREA IMAGER
More from ZEBRA ENTERPRISE HEALTHCARE H3
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

