
CRAYON DIGITAL PENCIL FOR IPAD IPADS WITH USB-C PORTS SILVER
CRAYON DIGITAL PENCIL FOR IPAD IPADS WITH USB-C PORTS SILVER
Key Features
- Offers a perceptibly smoother glide over your screen than your finger, thus speeding user-device interaction
- Capacitive touch screen technology is impenetrable to contaminants and liquids, for instance, dust, oil, grease and water globules
- The stylus is an extremely helpful device intended for improved operation of the tablet
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
DISCOVER WHAT'S POSSIBLE
Sketch, write and annotate with Logitech Crayon for iPad, powered by Apple Pencil technology
Logitech Crayon is a versatile, pixel-precise digital pencil for iPad (all models with USB-C ports) that seamlessly boosts your productivity and lets you add a touch of flair to any task or project.
Logitech Crayon is powered by Apple Pencil® technology so you can start creating, collaborating, and learning on countless apps instantly.
ANNOTATE
Easily annotate PDFs and other documents
TAKING NOTES
Comfortably take notes in your own handwriting
SKETCHING
Sketch diagrams, prototypes, and more
MAKING LISTS
Write up and check off vital To-Do lists
POWERED BY | APPLE PENCIL TECHNOLOGY
Uses Apple Pencil technology so you can write and draw naturally without fear of missing a single line or detail thanks to pixel-perfect precision and imperceptible lag.
JUST TURN ON AND WRITE
Simply slide the off/on button down and start writing right away - it's that easy. Logitech Crayon connects to iPad instantly with no complex Bluetooth pairing or other delays.
THE PERFECT LINE EVERY TIME
Need a thicker or thinner line? Just tilt. Logitech Crayon has a smart tip which dynamically adjusts line weight as you naturally write-just like a regular pencil.
WELCOME TO USB-C
Say goodbye to cable confusion. Logitech Crayon uses the same USB-C cable as iPad Pro, iPad Air, and the NEW iPad (10th generation) for quick, reliable charging.
Tech Specs
| Depth | 0.3" |
|---|---|
| Width | 0.5" |
| Height | 6.4" |
| Brand Name | Logitech |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Line | Crayon |
| Product Name | Crayon Stylus |
| Product Type | Stylus |
| Compatibility | <p><b>iPad Pro 12.9-inch</b></p> <ul> <li>iPad Pro 12.9-inch (6th gen)</li> <li>Model: A2436, A2764, A2437, A2766</li> <li>iPad Pro 12.9-inch (5th Gen)</li> <li>Model: A2378, A2461, A2379, A2462</li> <li>iPad Pro 12.9-inch (4th gen)</li> <li>Model: A2229, A2069, A2232, A2233</li> <li>iPad Pro 12.9-inch (3rd Gen)</li> <li>Model: A1876, A2014, A1895, A1983</li> </ul> <p><b>iPad Pro 11-inch</b></p> <ul> <li>iPad Pro 11-inch (4th gen)</li> <li>Model: A2759, A2435, A2761, A2762</li> <li>iPad Pro 11-inch (3rd gen)</li> <li>Model: A2377, A2459, A2301, A2460</li> <li>iPad Pro 11-inch (2nd Gen)</li> <li>Model: A2228, A2068, A2230, A2231</li> <li>iPad Pro 11-inch (1st Gen)</li> <li>Model: A1980, A2013, A1934, A1979</li> </ul> <p><b>iPad®</b></p> <ul> <li>iPad (10th gen)</li> <li>Model: A2696, A2757, A2777</li> <li>iPad (9th gen)</li> <li>Model: A2602, A2603, A2604, A2605</li> <li>iPad (8th gen)</li> <li>Model: A2270, A2428, A2429, A2430</li> <li>iPad (7th gen)</li> <li>Model: A2197, A2200, A2198</li> <li>iPad (6th gen)</li> <li>Model: A1893, A1954</li> </ul> <p><b>iPad Air</b></p> <ul> <li>iPad Air (5th gen)</li> <li>Model: A2588, A2589, A2591</li> <li>iPad Air (4. Generation)</li> <li>Model: A2316, A2324, A2325, A2072</li> <li>iPad Air (3rd Gen)</li> <li>Model: A2152, A2123, A2153, A2154</li> </ul> <p><b>iPad mini®</b></p> <ul> <li>iPad mini (6th gen)</li> <li>Model: A2567, A2568, A2569</li> <li>iPad mini (5th gen)</li> <li>Model: A2133, A2124, A2126, A2125</li> </ul> <p></p> |
| Device Supported | Tablet |
| Package Contents | <ul> <li>Crayon Stylus</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Product Material | Aluminum |
Show all 19 specsShow fewer
| Battery Chemistry | Lithium (Li) |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 0.71 oz |
| Replaceable Stylus Tip | Yes |
| Manufacturer Part Number | 914-000070 |
| Maximum Battery Run Time | 7 Hour |
| Touchscreen Type Supported | Capacitive |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Related Products
More in STYLUS from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands


MX INK MR STYLUS FOR META QUEST
MX INK + INKWELL COMBO STYLUS W/ CHARG DOCK F/ META QUEST

CAPACITIVE STYLUS 4.5 INCH STYLUS W/ RUBBER TIP BLCK
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


