
MOUSE PAD STUDIO SER DARKER ROSE
MOUSE PAD STUDIO SER DARKER ROSE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Move and glide effortlessly: The Studio Series mouse pad features a smooth, comfortable cloth surface with a fine weave for effortless, silent gliding on any surface whether in the office or at home
- Spill-repellent, easy to clean: The desk pad's coated surface lets you easily wipe away any accidental mishaps; wipe liquids clean with a damp cloth
- Crafted with precision: Say goodbye to fraying thanks to the anti-fray, durable flat-stitch edges; plus, get added stability from the anti-slip, rubber base (contains latex)
- Carefully chosen materials: Travel mouse pad made from comfortable surface fabric and inner layer using recycled polyester, giving a 2nd life to PET bottles, anti-slip base from natural rubber
- Pair with your Logitech Mouse: Fresh color and modern design make Logitech Mouse Pad a suitable accomplice for your wired, wireless or Bluetooth mouse, taking your work setup to new heights
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
SMOOTH AND SILENT
Fine-weave material cuts the friction, so your mouse glides effortlessly and silently-wherever your work takes you.
ANTI-FRAYING
The flat-stitch edges and high-quality materials ensure long-term use without deformation or fraying.
SPILL-PROOF
The Mouse Pad features a spill-proof coating that withstands accidental mishaps, so liquids can easily be wiped away with a damp cloth.
ALL GLIDE, NO SLIDE
The soft surface fabric provides a comfortable mousing experience, while the rubber anti-slip base firmly holds on your desk no matter what.
CAREFULLY CHOSEN MATERIALS
Carefully selected materials prevent the pad from fraying or sliding. The anti-slip base features natural rubber, while the soft, comfortable surface fabric and inner layer are made from recycled polyester, giving a second life to PET bottles.
Tech Specs
| Width | 9.06" |
|---|---|
| Height | 7.87" |
| Thickness | 0.08" |
| Brand Name | Logitech |
| Durability | Anti-slip |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Line | Studio Series |
| Product Name | Studio Series Mouse Pad |
| Product Type | Mouse Pad |
| Product Color | Dark Rose |
| Package Contents | <ul> <li>Studio Series Mouse Pad</li> <li>User Documentation</li> </ul> |
| Product Material | Nylon |
Show all 18 specsShow fewer
| Surface Material | Cloth |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Brand Compatibility | Logitech |
| Model Compatibility | M650 |
| Weight (Approximate) | 2.57 oz |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Related Products
More in PADRST from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands


DESK MAT STUDIO SERIES DARKER ROSE

RED STANDARD MOUSE PAD 200X250X3MM

BLUE STANDARD MOUSE PAD 200X250X3MM ROHS
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


