
CANON RF85MM F2 MACRO IS STM *CONSTRAINED*
CANON RF85MM F2 MACRO IS STM *CONSTRAINED*
Key Features
- A high-performance lens for professional photographers
- Designed to be used with digital camera
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The RF85mm F2 Macro IS STM medium telephoto lens expands on the versatility of bright, macro, IS equipped prime lenses built for the EOS R system. With a focal length of 85 millimeters and a bright, maximum aperture of f/2 for beautiful bokeh, this versatile lens is a great choice for portraits and street photography, as well as low light scenes or during concerts, and with the addition of macro capability, even close-up and macro photography will provide stellar results. The RF85mm F2 Macro IS STM is a light weight, affordable lens that boasts high image quality and an impressive optical image stabilization system offering up to 5 stops of shake correction ideal for low-light scenes or when recording video, and featuring Hybrid IS enables stabilization when focusing on macro, close-range subjects. Like the RF35mm F1.8 Macro IS STM, it also includes half-size macro functionality allowing for a minimum focusing distance as close as 1.15ft. With a built-in customizable control ring and a fast 12-pin communication system, the RF85mm F2 Macro IS STM is an ideal travel companion for your portrait, macro, low-light, and video needs.
Tech Specs
| Length | 0.1" |
|---|---|
| Diameter | 0.1" |
| Autofocus | Yes |
| Lens Type | Fixed |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Name | RF85mm F2 Macro IS STM |
| Product Type | Lens |
| Magnification | 0.50x |
| Lens Mount Type | Canon RF |
| Lens Type Detail | Macro |
| Maximum Aperture | f/2 |
Show all 21 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>RF85mm F2 Macro IS STM</li> <li>Lens Cap E-67II</li> </ul> |
|---|---|
| Application/Usage | Digital Camera |
| Country of Origin | Malaysia |
| Image Stabilization | Optical |
| Maximum Focal Length | 85 mm |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Manufacturer Part Number | 4234C002 |
| Filter Attachment Diameter | 67 mm |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
Related Products
More in CAMERA from CANON-PHOTO VIDEO and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


