
EOS REBEL T7 EF-S 18X55MM CONSTRAINED
EOS REBEL T7 EF-S 18X55MM CONSTRAINED
Key Features
- Allows the user to appreciate and enjoy the captured photos and videos in wide screen
- Share the images from your camera to your phone effortlessly via built-in Wi-Fi
- Impressive 3.1x (Lens1) - 4x (Lens2) zoom to lets you bring and feel everything closer
- Focus on your object quickly even if the object starts moving
- Produces stunning photographs and videos with awe inspiring image quality. Thanks to 24.1 Megapixel resolution.
- Record video with true lifelike colors and exceptionally sharp detail with the HD Movie Mode feature
- 3" LCD to view captured pictures
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Quality Without Complexity
Ideal for mobile device users wanting to take the next step with their photography, the EOS Rebel T7 camera combines fantastic features with easy-to-use operation for high-quality images you'll be proud to share. Harness the power of the EOS Rebel T7's large 24.1 Megapixel CMOS sensor to realize your potential for great shots. Share the memories with your friends and family quickly and easily via built-in Wi-Fi® and NFC technology. With the EOS Rebel T7's fast autofocus system, you can capture every moment as it happens, viewing each shot through the bright optical viewfinder. A range of additional features, including a large LCD screen, Full HD video recording and an on-board feature guide help you capture eye-catching photos and video.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 3.1" |
| Width | 5.1" |
| Height | 4" |
| Autofocus | Yes |
| Brand Name | Canon |
| PictBridge | Yes |
| Wide Angle | Yes |
| Focus Modes | Manual |
| Screen Size | 3" |
| Touchscreen | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Show all 36 specsShow fewer
| Manufacturer | Canon, Inc |
|---|---|
| Optical Zoom | 3.1x |
| Product Line | EOS Rebel |
| Product Name | EOS Rebel T7 Digital SLR Camera with Lens |
| Product Type | Digital SLR Camera with Lens |
| Wireless LAN | Yes |
| HD Movie Mode | Yes |
| Image Formats | RAW |
| Product Model | T7 |
| External Flash | Optional |
| Product Family | EOS Rebel |
| Viewfinder Type | SLR |
| Exposure Control | <ul> <li>Program AE (Shiftable)</li> <li>Shutter-priority AE</li> <li>Aperture-priority AE</li> <li>Manual Exposure (including bulb)</li> </ul> |
| Package Contents | <ul> <li>EOS Rebel T7 Digital SLR Camera</li> <li>EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II Lens</li> <li>EF 75-300mm f/4-5.6 III Lens</li> <li>Battery Pack LP-E10</li> <li>Battery Charger LC-E10</li> <li>Eyecup Ef</li> <li>Wide Strap EW-400</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Display Screen Type | LCD |
| Weight (Approximate) | 15.06 oz |
| Flash Metering System | E-TTL II |
| Memory Card Supported | SDHC |
| Manufacturer Part Number | 2727C021 |
| Maximum Image Resolution | 6000 x 4000 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Effective Camera Resolution | 24.1 Megapixel |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
Related Products
More in CAMERA from CANON-PHOTO VIDEO and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


