
EOS REBEL T7 18X55 IS .
EOS REBEL T7 18X55 IS .
Key Features
- Allows the user to appreciate and enjoy the captured photos and videos in wide screen
- Built-in Wi-Fi enables the seamless transfer of captured images and videos between devices
- Impressive 3.1x zoom to lets you bring and feel everything closer
- Don't get frustrated by focusing unnecessary things. Autofocus quickly determines the object and puts the focus on your subject.
- Take spectacular and high-resolution still images with 24.1 Megapixel camera
- Record video with true lifelike colors and exceptionally sharp detail with the HD Movie Mode feature
- 3" LCD to view captured pictures
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Up your photography game with the EOS Rebel T7. Perfect for beginners, this camera bundle offers the essential tools you need to take your SLR skills to new heights - all in one convenient package. No matter where your next photography adventure takes you, count on the EOS Rebel T7's impressive 24.1 Megapixel CMOS sensor and wide ISO range of 100-6400 (H:12800) to capture high-quality images, even in low-light situations.
Want to share your favorite photos on social media? That's no problem with the EOS Rebel T7's built-in Wi-Fi® and NFC technology, making sharing and uploading photos effortless. This camera also comes equipped with a large LCD display, fast autofocus system and Full HD video recording for a variety of impressive, easy-to-use features.
Plus, this exclusive bundle includes access to our online learning class, "Canon Insider Guide: EOS Rebel Series" - pairing you up with rock star resources to help elevate your craft.
Tech Specs
| GPS | No |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 3.1" |
| Width | 5.1" |
| Height | 4" |
| Autofocus | Yes |
| Brand Name | Canon |
| PictBridge | Yes |
| Wide Angle | Yes |
| Focus Modes | Auto |
| Screen Size | 3" |
| Touchscreen | No |
Show all 38 specsShow fewer
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Optical Zoom | 3.1x |
| Product Line | EOS Rebel |
| Product Name | EOS Rebel T7 Digital SLR Camera with Lens |
| Product Type | Digital SLR Camera with Lens |
| Wireless LAN | Yes |
| HD Movie Mode | Yes |
| Image Formats | RAW |
| Product Model | T7 |
| External Flash | Optional |
| Product Family | EOS Rebel |
| Viewfinder Type | SLR |
| Exposure Control | <ul> <li>Program AE (Shiftable)</li> <li>Shutter-priority AE</li> <li>Aperture-priority AE</li> <li>Manual Exposure (Including Bulb)</li> </ul> |
| Package Contents | <ul> <li>EOS Rebel T7 Digital SLR Camera</li> <li>EOS Rebel T7 EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II</li> <li>Battery Pack LP-E10</li> <li>Battery Charger LC-E10</li> <li>Wide Strap EW-400</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Display Screen Type | LCD |
| Image Stabilization | Optical |
| Weight (Approximate) | 15.06 oz |
| Flash Metering System | E-TTL II |
| Memory Card Supported | SDXC |
| Manufacturer Part Number | 2727C002 |
| Maximum Image Resolution | 6000 x 4000 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Effective Camera Resolution | 24.1 Megapixel |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
Related Products
More in CAMERA from CANON-PHOTO VIDEO and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


