
CABLE RUNWAY VERTICAL WALL BRACKETS STRAIGHT
CABLE RUNWAY VERTICAL WALL BRACKETS STRAIGHT
Key Features
- Securely connects cable management ladders to the wall of your data center
- Ladders can be safely routed from the wall to outside an enclosure or open frame rack
- Compatible with both 18 in. (457 mm) straight and 90-degree-bend ladder sections
- Works with all 18 in. Tripp Lite SmartRack® ladder system accessories and runways
- 5-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Cable Ladder Bracket Kit Secures Your Data Center's Runway System on a Wall
This SmartRack cable runway wall support kit creates a secure connection between your server rack and the wall of your server room or data center. All mounting and installation hardware is included for attaching a ladder to a wall, except for appropriate fasteners to secure the durable steel wall bracket. The mounting surface must be able to support the combined equipment load safely. Be sure to use suitable mounting means when installing to cinder block, concrete, drywall or wooden studs. The SRLWALLSPPT18 is designed for use with Tripp Lite's 18-inch (457-millimeter) SRCABLELADDER18, SRL90BEND18 and other compatible straight and 90-degree ladder sections.
Tech Specs
| Depth | 3.54" |
|---|---|
| Width | 22.44" |
| Height | 3.54" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | SRLWALLSPPT18 Wall Mount Support |
| Product Type | Wall Mount Support |
| Compatibility | <p><b>Tripp Lite SmartRack Cable Ladders:<br /></b></p> <ul> <li>SRCABLELADDER18</li> <li>SRL90BEND18</li> </ul> |
| Product Color | Black |
| Product Model | SRLWALLSPPT18 |
| Device Supported | Cable Ladder |
Show all 19 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>Wall Bracket</li> <li>2 x M8 J-bolts</li> <li>2 x M8 Lock Washers</li> <li>2 x M8 Hex Nuts</li> <li>Installation Guide</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 2.29 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SRLWALLSPPT18 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-C from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


CABLE RETAINING POST 1.5IN WIDE CABLE RUNWAY STRAIGHT 90-DEGREE

18IN CABLE RUNWAY RADIUS DROP STRAIGHT 90-DEGREE LADDER SECTIONS

5-PORT USB CHARGING STATION HUB FAST CHARGE AND ORGANIZER 12V4A 48W
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.