
CABLE RETAINING POST 1.5IN WIDE CABLE RUNWAY STRAIGHT 90-DEGREE
CABLE RETAINING POST 1.5IN WIDE CABLE RUNWAY STRAIGHT 90-DEGREE
Key Features
- Securely connects cable management ladders vertically to the wall of your data center
- Ladders can be safely routed from the wall to outside an enclosure or open frame rack
- Compatible with 12 in. and 18 in. straight 1.5 x 0.375 in. (38 x 9.5 mm) cable runway
- Works with Tripp Lite SmartRack® ladder system accessories and runways
- 5-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
These cutting-edge SmartRack cable runway vertical wall brackets create a secure connection to the wall of your server room or data center. User-supplied hardware is required to secure the durable brackets to the wall. The mounting surface must be able to support the combined equipment load safely. Be sure to use suitable mounting means when installing to cinder block, concrete, drywall or wooden studs. The SRLVRTBRKT is designed for straight cable runway measuring 1.5 x 0.375 inches (38 x 9.5 millimeters) in diameter, including Tripp Lite's SRCABLELADDER and SRCABLELADDER18.
Tech Specs
| Depth | 2.80" |
|---|---|
| Width | 1.97" |
| Height | 1.97" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Cable Runway Vertical Wall Brackets, Straight |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Compatibility | <p><b>Tripp Lite SmartRack Cable Ladders:</b></p> <ul> <li>SRCABLELADDER</li> <li>SRCABLELADDER18</li> </ul> |
| Product Color | Black |
| Product Model | SRLVRTBRKT |
| Device Supported | Cable Ladder |
Show all 19 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>2 x Wall Brackets</li> <li>Installation Guide</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 5.64 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SRLVRTBRKT |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-C from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


CABLE RUNWAY VERTICAL WALL BRACKETS STRAIGHT

18IN CABLE RUNWAY RADIUS DROP STRAIGHT 90-DEGREE LADDER SECTIONS

5-PORT USB CHARGING STATION HUB FAST CHARGE AND ORGANIZER 12V4A 48W
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.