
CABLE ADAPTER FOR 9PX G1 AND 9P UPS AND EXTENDED BATTERY 240V
CABLE ADAPTER FOR 9PX G1 AND 9P UPS AND EXTENDED BATTERY 240V
Key Features
- Allows seamless transition between 9PX G1 to 9PX G2 models
- 9PX accessory is compatible with 9PX G1 and G2 UPS systems and EBMs
- 3-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Giving You Greater Flexibility in Your 240V 9PX UPS Application
The CBLADAPT240RT cable adapter allows you more freedom in adding accessories to your Eaton 9PX UPS system. This adapter connects a 240V 9PX G1 UPS to a 9PX G2 extended battery module (EBM) or a 240V 9PX G2 UPS to a 9PX G1 EBM.
Tech Specs
| Depth | 22.7" |
|---|---|
| Width | 11.9" |
| Height | 13.7" |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Cord Length | 3.30 ft |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Battery Cord |
| Product Type | Battery Cord |
| Compatibility | <p><b>Eaton Products:</b><br /><li>240V 9PX G1 UPS system or EBM</li><li>240V 9PX G2 UPS system or EBM</li></p> |
| Product Model | CBLADAPT240RT |
| Voltage Rating | 240 V |
| Device Supported | UPS |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | CBLADAPT240RT |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS-C from EATON and similar brands
More from EATON
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


