
CABLE ADAPTER FOR 9PX G1 AND 9P UPS AND EXTENDED BATTERY 180V
CABLE ADAPTER FOR 9PX G1 AND 9P UPS AND EXTENDED BATTERY 180V
Key Features
- Allows seamless transition between 9PX G1 to 9PX G2 models
- 9PX accessory is compatible with 9PX G1 and G2 UPS systems and EBMs
- 3-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Giving You Greater Flexibility in Your 180V 9PX UPS Application
The CBLADAPT180RT cable adapter allows you more freedom in adding accessories to your Eaton 9PX UPS system. This adapter connects a 180V 9PX G1 UPS to a 9PX G2 extended battery module (EBM) or a 180V 9PX G2 UPS to a 9PX G1 EBM.
Tech Specs
| Depth | 22.7" |
|---|---|
| Width | 11.9" |
| Height | 13.7" |
| Brand Name | Eaton |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Adapter Cord |
| Product Type | Adapter Cord |
| Compatibility | <p><b>Eaton Products:</b><br /><li>180V 9PX G1 UPS system or EBM</li><li>180V 9PX G2 UPS system or EBM</li></p> |
| Voltage Rating | 180 V |
| Device Supported | UPS |
| Manufacturer Part Number | CBLADAPT180RT |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Related Products
More in UPS from EATON and similar brands

ADAPTER CABLE TO CONNECT 9PX G1 EBM TO 9PX G2 UPS (180V)

5S 550VA TOWER 120V

5S 700VA TOWER 120V
More from EATON
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


