
BT/2.4GHZ RF WRLS ERGO VERT MOUSE WITH COPILOT HOTKEY
BT/2.4GHZ RF WRLS ERGO VERT MOUSE WITH COPILOT HOTKEY
Key Features
- Dual Mode: Bluetooth or 2.4Ghz: Connect to your device through either Bluetooth or using a 2.4Ghz wireless receiver. This flexibility allows the iMouse A60 to be used with a wider range of devices and operating systems.
- CoPilot Hotkey : Enhance your workflow with a dedicated AI-powered hotkey on your mouse. Instantly trigger smart commands, automate tasks, or access AI-assisted functions with a single press. Customize it to streamline productivity, gaming, or creative work like never before.
- Adjustable 3 Level DPI Switch(1000 / 1600 / 2400): Attain higher precision and better accuracy with your choice of adjustable DPI levels. Easily switch from 3 different DPI levels from 1000, 1600, to 2400. The easily-accessible DPI button lets you quickly switch cursor sensitivities between the various computer tasks you have throughout the day.
- Ergonomic Design: The iMouse A60 ergonomic design provides a comfortable grip and eliminates hand strain, while giving you great cursor control.
- Points to Perfection: Optical sensor technology improves precision and even lets you work on most surfaces such as wood, marbleand leather without a need of mouse pad.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Bluetooth/2.4Ghz RF Wireless Ergonomic Mouse with Copilot AI Button
The Adesso iMouse A60 is a ergonomic vertical mouse that promotes natural hand positioning to reduce wrist strain. With dual-mode connectivity via Bluetooth or 2.4GHz receiver, customizable controls, and a built-in Copilot Hotkey, it delivers comfort, flexibility, and enhanced productivity for any workspace.
Tech Specs
| Width | 4.7" |
|---|---|
| Height | 1.7" |
| Length | 6.2" |
| Brand Name | Adesso |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Power Source | Batteries |
| Product Line | iMouse |
| Product Name | iMouse A60 |
| Product Type | Mouse |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Product Color | Black |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Model | A60 |
|---|---|
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Battery Included | Yes |
| Package Contents | <ul><li>iMouse A60</li><li>USB-A Receiver</li><li>1 x AA Battery</li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Movement Detection | Optical |
| Platform Supported | Mac |
| Scrolling Directions | Vertical |
| Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Battery Size Supported | AA |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | iMouse A60 |
| Pointing Device Features | Comfort Grip |
| Movement Resolution (dpi) | 2400 |
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Operating System Compatibility | Windows 11 |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 32.81 ft |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MICE from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


