BR-100AH-US 802.11AH HALOW LONG RANGE WIFI BRIDGE WITH WPA3
BR-100AH-US 802.11AH HALOW LONG RANGE WIFI BRIDGE WITH WPA3
Key Features
- Multi-client Mode: Multi-client mode has economical advantages, since up to 16 devices can be joined in a wireless environment via a single BR-100AH and an optional network hub.
- MAC Address Filtering: The BR-100AH supports MAC address filtering, or hardware address filtering. You can secure your home network using MAC addresses, unique identifiers found on every device. When you enable MAC address filtering, only devices that you've enabled can be paired with the bridge and thus the network. It helps secure your devices and your network.
- Customization for OEM's: We offer customization service leveraging our proprietary technologies and "know-how" incorporated into BR-100AH. Please contact us for your need for re-branding, feature enhancement, firmware customization, or hardware redesigning to meet your unique requirements.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Easily Connect your Ethernet Devices to an 802.11ah Network
BR-100AH is the first commercially available bridge supporting IEEE's 802.11ah wireless standard which is a long-range technology which enables any Ethernet device to become an 802.11ah dual band wireless network device, giving the freedom to place it anywhere in your facility. BR-100AH is all that you need to incorporate your device into your 802.11ah (HaLow) network. A benefit of 802.11ah is extended range, making it useful for long distance and rural communications.
First Commercial 802.11ah (HaLow) Ethernet to Wireless Bridge
The BR-100AH allows any Ethernet enabled device to join a secure, highspeed 802.11ah enterprise WLAN network. It is software transparent meaning no changes to drivers, management tools, or applications are needed. The BR-100AH operates in Multi client mode. It can connect multiple devices, which are connected to a wired LAN port using HUB, to a wireless LAN environment.
Tech Specs
| Depth | 3" |
|---|---|
| Width | 5" |
| Height | 0.9" |
| Brand Name | Silex |
| Manufacturer | Silex Technology America, Inc |
| Product Name | BR-100AH Wireless Bridge |
| Product Type | Wireless Bridge |
| Product Model | BR-100AH |
| Data Encryption | Yes |
| Country of Origin | Japan |
| Encryption Standard | AES-CCMP |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
Show all 16 specsShow fewer
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BR-100AH-US |
| Manufacturer Website Address | http://www.silexamerica.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-AP from SILEX TECHNOLOGY and similar brands

KASA SMART WI-FI PLUG MINI

USB BLUETOOTH ADAPTER V4.0 BLUETOOTH RECEIVER DONGLE CLASS 2
CEILING GRID CLIP FOR AIRONET APS FLUSH MOUNT
More from SILEX TECHNOLOGY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


