WIRELESS LAN SERIAL DEVICE SERVER 802.11AC
WIRELESS LAN SERIAL DEVICE SERVER 802.11AC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Silex SD-330AC is designed to securely connect devices equipped with the RS-232C serial interfaces. Industrial automation, building automation, medical devices, security access and control, point of sale devices, LED signs, bar code/label and other specialty printers, or virtually any other device with a serial port can now be enabled with secure, robust wireless network capability.
SD-330AC eliminates the need to connect the RS-232C device directly to the computer and is expected to improve the freedom of installation of the device and efficiency by remote maintenance and through a reduction in work time.
Key Features | Secure wireless LAN environment
In addition to general security, WPA2-EAP and IEEE 802.1x enterprise security are included, so the serial device can be deployed in a secure wireless environment.
- Open(128bit)
- WPA-PSK (AUTO)
- WPA2-PSK (AES)
- WPA-EAP (AUTO)
- WPA2-EAP (AES)
- IEEE 802.1x(EAP-TLS/EAP-TTLS/PEAP/EAP-FAST/LEAP)
Supports various connection modes
1) Serial Port Emulation Mode:
It is a function to emulate the standard Windows COM port on network using the application "SX Virtual Link for Serial Device Server". User can communicate with serial devices over the network using this application
2) eCable Mode:
This function allows serial devices with no network interface to communicate with each other using two SD-330AC's. Here one SD-330AC acts as receiver and the other acts as transmitter with serial devices connected to them at each end. When the network connection is established, these serial devices can communicate with each other through SD-330AC, thus freeing the user from cable length limitations.
Tech Specs
| Depth | 3" |
|---|---|
| Width | 4.9" |
| Height | 0.9" |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| Brand Name | Silex |
| Serial Port | Yes |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Silex Technology America, Inc |
| Product Name | SD-330AC Wireless LAN Serial Device Server |
| Product Type | Device Server |
| Wireless LAN | Yes |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Color | White |
|---|---|
| Product Model | SD-330AC |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Network Standard | 10/100Base-TX |
| Package Contents | <ul><li> SD-330AC Wireless LAN Serial Device Server</li><li> AC Adapter</li><li> Setup Guide</li><li> Rubber Feet</li><li> Wireless LAN Antenna</li><li> GPL Inquiry Sheet</li><li> Warranty Card</li></ul> |
| Power Consumption | 2.50 W |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Weight (Approximate) | 10.76 oz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SD-330AC-US |
| Certifications & Standards | <ul><li> VCCI Class B</li><li> FCC Class B</li><li> ICES-003 Class B</li><li> CE Class B</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.silexamerica.com |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in B-ROUT from SILEX TECHNOLOGY and similar brands
X10 ROUTER WITH WI-FI (5GC MODEM) HW ONLY TMO SIM INSERTED

AN ADAPTER THAT CAN POWER UNIFI POE DEV REDUCE DEPENDENCY 15WATTS
AX300 WI-FI 6 WIRELESS ADAPTER .
More from SILEX TECHNOLOGY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

