AP-100AH-US 802.11AH HALOW LONG RANGE WIFI ACCESS POINT - WPA3
AP-100AH-US 802.11AH HALOW LONG RANGE WIFI ACCESS POINT - WPA3
Key Features
- WPA3-Enterprise: The AP-100AH supports WPA3-Enterprise (128-bit mode) for 802.1X RADIUS authentication. The AP-100AH allows customers to overlay the existing enterprise network requiring 802.1x authentication by 802.11ah Wi-Fi HaLow network to cover the wider area. Combined with the use of the BR-100AH, any Ethernet device can be added to the Enterprise network through the AP-100AH.
- NAT Support: The AP-100AH supports Network Address Translation (NAT) which permits the access point to behave as an agent between the Internet and the private network. It signifies that a unique IP address can be used to symbolize the overall class of network devices like PCs. Thus NAT tenders the double feature of address translation and security for networking systems.
- Seamlessly Connect to an Existing Network The AP-100AH combines all the good parts of Sub-GHz technology and blends it with the familiarity, strength, and technological power of the W-Fi standard. What this means is that you can simply add this to your existing Wi-Fi 802.11a/b/g/n network and add 802.11ah and leverage the benefits of long range and scalability that this new technology offers.
- Embedded Web Server The AP-100AH has an inbuilt webserver and a configuration page that can be used to configure the access point. It supports both http and https protocol with TLS security.
- Customization for OEM's We offer customization service leveraging our proprietary technologies and "know-how" incorporated into AP-100AH. Please contact us for your need for re-branding, feature enhancement, firmware customization, or hardware redesigning to meet your unique requirements.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Easily Deploy your First 802.11ah Infrastructure Network overlaying your enterprise network
AP-100AH is the first commercially available access point supporting IEEE's 802.11ah wireless standard which is a long-range technology where a single access point can give you range up to 3 kilometers supporting up to 675 clients. The AP-100AH is all that you need to incorporate 802.11ah into your existing or new infrastructure. The AP-100AH supports communication with a RADIUS server to enable 802.11ah client devices which are capable of 802.1X authentication.
First Commercial 802.11ah (HaLow) Enterprise Access Point
A benefit of 802.11ah is extended range, making it useful for rural communications and offloading cell phone tower traffic. Among other benefits, AP-100AH is a revolutionary access point combining performance with unequivocal scalability and range (675 simultaneous connections and up to 3 km range). It enables the 802.11ah network integration into your enterprise network which requires 802.1X authentication.
Tech Specs
| Depth | 3" |
|---|---|
| Width | 5" |
| Height | 0.9" |
| Brand Name | Silex |
| Manufacturer | Silex Technology America, Inc |
| Product Name | AP-100AH Wireless Access Point |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Product Model | AP-100AH |
| Data Encryption | Yes |
| Country of Origin | Japan |
| Encryption Standard | AES-CCMP |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
Show all 17 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
|---|---|
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/h |
| Manufacturer Part Number | AP-100AH-US |
| Manufacturer Website Address | http://www.silexamerica.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-AP from SILEX TECHNOLOGY and similar brands

KASA SMART WI-FI PLUG MINI

USB BLUETOOTH ADAPTER V4.0 BLUETOOTH RECEIVER DONGLE CLASS 2
CEILING GRID CLIP FOR AIRONET APS FLUSH MOUNT
More from SILEX TECHNOLOGY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


