
BLUETOOTH OPTICAL MOUSE WHITE WRLS CONNECTIVITY SCROLL WHEEL
BLUETOOTH OPTICAL MOUSE WHITE WRLS CONNECTIVITY SCROLL WHEEL
Key Features
- Provides dependable and improved responsive feedback to ensure maximum reliability
- Bluetooth provides an energy efficient data transfer solution with maximum productivity
- 30 ft wireless operating distance for dependable, smooth connectivity and optimal performance
- USB mouse host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- Scroll Wheel scroller type for convenient, easy scrolling with maximum usability
- Wireless mouse connectivity technology for better usage with improved efficiency
- Features optical resolution for silky smooth movement
- Computer device support makes data and information immediately available for your convenience to ensure maximum efficiency
- On/Off Switch mouse feature for maximum efficiency and convenience
- Comes in glossy white product color for a trendy, sophisticated look
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features:
Battery Saving Bluetooth Wireless Technology Bluetooth 3.0 wireless technology offers 30 feet of wireless freedom, plus lower battery consumption, higher security encryption than Bluetooth 2.0. With the Auto-Sleep feature you can automatically maximize your battery life when mouse is not in use.
Optical Sensor This mouse features a 1000-DPI optical sensor that improves speed, accuracy and reliability without hassle of clogged mouse ball.
Power On/Off Switch The Power ON/OFF Switch allows users to turn off the power of the mouse when it is not in use. This function can effectively save and extend your battery.
Connect Button The quick connect button is able to synchronize your device with the receiver for an easy and simple pairing.
Tech Specs
| Depth | 4.4" |
|---|---|
| Width | 2.4" |
| Height | 1.4" |
| Brand Name | Adesso |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Power Source | Batteries |
| Product Line | iMouse |
| Product Name | iMouse M300W Bluetooth Optical Mouse |
| Product Type | Mouse |
| Rechargeable | No |
| Product Color | Glossy White |
Show all 38 specsShow fewer
| Product Model | M300W |
|---|---|
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Battery Included | Yes |
| Device Supported | Computer |
| Package Contents | <ul> <li>iMouse M300W Bluetooth Optical Mouse</li> <li>2 x AAA Batteries</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Bluetooth Version | 3 |
| Country of Origin | China |
| Movement Detection | Optical |
| Platform Supported | PC |
| System Requirements | <b>Operating Systems:</b><br><ul><li>Windows 8</li><li>Windows 7</li><li>Windows Vista</li><li>Windows XP</li><li>Mac OS X 10.4 and Above</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 2.90 oz |
| Battery Size Supported | AAA |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | IMOUSE M300W |
| Pointing Device Features | Connect Button |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Operating System Compatibility | Windows XP |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 30 ft |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MICE from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


