
BLUETOOTH ERGO OPTICAL MOUSE 6BTN SCALABLE DPI 1000/1500/W2K
BLUETOOTH ERGO OPTICAL MOUSE 6BTN SCALABLE DPI 1000/1500/W2K
Key Features
- Bluetooth Technology: Connect easily via Bluetooth connection with the built-in connect button and have your device paired in seconds.You can enjoy working at any angle and at a distance of up to 30 feet.
- Ergonomic Design: The iMouse S200's ergonomic design provides a comfortable grip and eliminates hand strain, while giving great cursor control.
- DPI Switch Button: Quickly and easily adjust DPI resolution (1000/1500/2000 dpi) for a faster response with the convenient DPI Switch located at the top of your mouse.
- Battery-Saving: Use the battery-saving on/off power switch on mouse base to extend battery life and reduce the need to change batteries.
- Internet Navigational Buttons: Two Internet navigational buttons, back and forward, are conveniently located on the left side of mouse to provide you with Internet browser control with minimal hand movement.
- Advanced Optical Sensor Technology: The advanced laser sensor technology lets you work on any surface with improved speed, accuracy and reliability than traditional mice.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Experience new levels of productivity with the Adesso iMouse S200 Bluetooth Ergo Mini Mouse. This advanced Bluetooth mouse offers you 30 feet of wireless freedom and eliminates the contraints wired mices often cause. Its optical sensor tracking method lets you work on any surface with better speed and accuracy. In addition, the mouse includes three distinct levels of DPI resolution (1000/ 1500/ 2000) for precise targeting (1000 DPI), quick response (1500 DPI) or fast maneuvers (2000 DPI). Easily switch between these DPI resolutions with the DPI Switch button located on the top of mouse. All these features, along with its ergonomic design, provide great control, response and comfort with minimal hand movement.
Tech Specs
| Depth | 2.5" |
|---|---|
| Width | 4.2" |
| Height | 1.5" |
| Brand Name | Adesso |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Line | iMouse |
| Product Name | iMouse S200B - Bluetooth Ergo Mini Mouse |
| Product Type | Mouse |
| Rechargeable | No |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Product Color | Black |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Model | S200 |
|---|---|
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Battery Included | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>Bluetooth Ergo Mini Mouse</li> <li>2 x AAA Batteries</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Movement Detection | Optical |
| Weight (Approximate) | 2.50 oz |
| Total Number of Buttons | 5 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | IMOUSES200B |
| Movement Resolution (dpi) | 1500 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Operating System Compatibility | Windows 8 |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
Related Products
More in MICE from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


