
BLUEPARROTT B550-XT REFRESHER KIT
BLUEPARROTT B550-XT REFRESHER KIT
Key Features
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Bi-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- Enjoy wireless freedom with B550-XT headset for unrestricted movement and comfort
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 328.1 ft for flexible use
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth headset
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
BlueParrott B550-XT
The most advanced BlueParrott headset on the market, the B550-XT features technology engineered to make life on the road easier than ever. VoiceControl Pro allows you to control the headset using only your voice. Just say 'Hello BlueParrott.' And with industry-leading noise cancellation and premium design, you can talk in comfort all day, and then some.
Just talk. Voice-controlled calls
Use your voice to activate the headset and control your calls, GPS directions, music, voice assistants, and more, for when you really need to keep your hands on the job.
Tough design. Built to last
With IP54-rated protection from dust and moisture, your demanding job needn't get in the way of reliable connectivity to calls, GPS directions and music.
Seamless, hands-free Microsoft Teams Walkie Talkie collaboration
Microsoft Teams Walkie Talkie enables co-workers to use their mobile device as a walkie-talkie for group conversations and keep distributed teams connected. The B550-XT comes with access to the Walkie Talkie feature already programmed into the headset's BlueParrott Button for clear, instant collaboration.
Hear Walkie Talkie voice messages from colleagues hands-free, without having to take out your mobile device. Just press the headset's BlueParrott Button and talk to send a voice message.
The B550-XT is the perfect companion for distributed teams in warehouse or retail workplaces.
All-day conversations
With up to 24 hours talk time, and up to 220 hours of standby time, you can stay connected all day.
Great wireless range
Connect to two Bluetooth® enabled mobile devices at the same time to take all your calls hands-free. There's no need to be glued to your phone, with up to 300 feet/100 meters wireless range from paired devices.
All-day comfort
BlueParrott B550-XT is a fifth generation wireless Bluetooth headset, with a design perfected for all-day wear. With extra padding on the headband and a larger, more cushioned earcup, the B550-XT gives you the headset experience you need when on the road.
Customizable BlueParrott Button™
Enable fast access to your favorite features such as mute, speed dial and more, and control the headset your way. The BlueParrott Button can also be used for Push-to-Talk conversations.
Push-to-Talk
Just tap the BlueParrott Button for immediate 1-to-1 or group conversations for teams who need effective real-time communications.
Works with most Bluetooth-enabled devices.
Integrates with devices from smartphones to hand-held terminals. Use our SDK to enable custom experiences.
Tech Specs
| Width | 7" |
|---|---|
| Height | 2.5" |
| Packing | Box |
| Features | Lightweight |
| Impedance | 32 Ohm |
| Brand Name | BlueParrott |
| Durability | Dust Resistant |
| Sound Mode | Mono |
| Driver Size | 1.42" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Name | B550-XT Headset |
Show all 48 specsShow fewer
| Product Type | Headset |
|---|---|
| Earpiece Type | Monaural |
| Product Model | B550-XT |
| Charging Method | Cable |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Noise Canceling | Yes |
| Battery Capacity | 380 mAh |
| Package Contents | <ul><li> B550-XT Headset</li><li> 1 x USB Charging Cable</li><li> 1 x Foam Ear Cushion</li><li> 1 x Microphone Windscreen</li><li> Quick Start Guide</li><li> Warranty and Warning Leaflet</li><li> Mobile Charger</li></ul> |
| Application/Usage | Voice Call |
| Battery Talk Time | 24 Hour |
| Earpiece Controls | Reject Call |
| Microphone Design | Boom |
| Packaged Quantity | 1 |
| Batteries Required | Yes |
| Bluetooth Profiles | HFP |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Platform Supported | PC |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Ear Cushion Material | Foam |
| Weight (Approximate) | 5.82 oz |
| Microphone Technology | Bi-directional |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 204410 |
| Near Field Communication | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |
| Virtual Assistant Supported | Siri |
| Wireless Operating Distance | 328.1 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.5 Hour |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
Related Products
More in MOBLHD from JABRA BLUEPARROTT and similar brands
More from JABRA BLUEPARROTT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


