
BLUEPARROTT B450-XT
BLUEPARROTT B450-XT
Key Features
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Bi-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- Enjoy detailed wireless audio with these B450-XT BPB-45020 headset for an immersive listening experience
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 300 ft for flexible use
- Pair and play effortlessly with your Bluetooth B450-XT BPB-45020 featuring a wireless range of 300 ft
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 150 Hz6.80 kHz for a full-spectrum listening experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Premium performance
Our best-selling BlueParrott B450-XT has been upgraded to keep pace with the demands of your busy day. Now with added IP54-rated durability, USB-C charging and firmware updates on the go, as well as all the features that come as standard with BlueParrott headsets, including our industry-leading 96% noise cancellation, VoiceControl™ and customizable Parrott Button™, the B450-XT delivers impressive levels of comfort, fit and performance.
Industry-leading noise cancellation.
Blocks out 96% of background noise, hear and be heard clearly wherever you are - regardless of the noise around you.
Up to 24 hours of talk time.
Keep talking with long-lasting battery life. Connect to 2 mobile devices at the same time.
Customizable Parrott Button™
Enable fast access to your favorite features such as mute, speed dial, Push-to-Talk and more, to control the headset your way.
Tough, IP54-rated design.
Tough enough for life on the go, with IP54-rated protection against dust and moisture.
Padded headband and large, cushioned earcup.
Stay comfortable all day.
USB-C charging.
One charger for all your devices makes life a whole lot more convenient.
VoiceControl™
Answer or reject calls with just your voice, keeping your hands free.
Up to 300 feet/100 meters wireless range.
Get the most from your headset.
Select features and update firmware via the BlueParrott App. No need to plug your headset into a computer.
Large, easy-to-press buttons.
Easy to locate buttons for maximum ease of use.
Works with most Bluetooth-enabled devices.
Integrates with devices from smartphones to hand-held terminals. Use our SDK to enable custom experiences.
Tech Specs
| Depth | 2.3" |
|---|---|
| Width | 6.4" |
| Height | 6.7" |
| Packing | Box |
| Features | Comfortable |
| Brand Name | BlueParrott |
| Durability | Water Resistant |
| Sound Mode | Mono |
| Driver Size | 1.42" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Name | B450-XT BPB-45020 Headset |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Type | Headset |
|---|---|
| Earpiece Type | Monaural |
| Product Model | B450-XT BPB-45020 |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Noise Canceling | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>B450-XT Headset</li> <li>12-24 VDC Vehicle Charger</li> <li>USB-C Charging Cable</li> <li>Foam Ear Cushion</li> <li>Spare Microphone Windscreen</li> <li>Quick Start Guide,</li> <li>Warranty and Warning Leaflet</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Microphone Design | Boom |
| Packaged Quantity | 1 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Weight (Approximate) | 5.68 oz |
| Microphone Technology | Bi-directional |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 204270 |
| Near Field Communication | Yes |
| Maximum Frequency Response | 6.80 kHz |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Wireless Operating Distance | 300 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in HEADST from JABRA BLUEPARROTT and similar brands
More from JABRA BLUEPARROTT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





