
BLUEPARROTT B250-XTS SE
BLUEPARROTT B250-XTS SE
Key Features
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Enjoy wireless freedom with B250-XTS headset for unrestricted movement and comfort
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 65.6 ft for flexible use
- Pair and play effortlessly with your Bluetooth B250-XTS featuring a wireless range of 65.6 ft
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 150 Hz6.80 kHz for a full-spectrum listening experience
- Leatherette ear cushion material offers versatile design possibilities, enabling creative styling while maintaining comfort and durability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Everyday call clarity
The BlueParrott B250-XTS offers all the essential features you need in a mono Bluetooth headset. This sturdy headset delivers impressive sound quality for your calls and music, no matter how much noise your working environment throws at it, and with up to 20 hours talk time and the ability to stream audio, it's the essential companion for every shift.
Impressive noise cancellation
Blocks out 91% of background noise so you can hear and be heard clearly, whatever's going on around you.
Stay connected all day
Keep talking all day, with up to 20 hours of talk time, and easy micro-USB charging.
Walk and talk
Connect to two Bluetooth® enabled mobile devices at the same time, and take all your calls on the same headset, with up to 66ft/20m wireless range from your paired devices.
Comfortable yet tough
All-day comfort with adjustable headband for a customizable, stable fit and a design that's built to last.
Multimedia streaming
Stream music, GPS directions, and more.
Tech Specs
| Width | 6.1" |
|---|---|
| Height | 2.1" |
| Features | Rechargeable Battery |
| Brand Name | BlueParrott |
| Sound Mode | Mono |
| Driver Size | 1.42" |
| Form Factor | Ear-cup |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Name | B250-XTS Headset |
| Product Type | Headset |
| Compatibility | Bluetooth Enabled Mobile Devices |
| Earpiece Type | Monaural |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Model | B250-XTS |
|---|---|
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Noise Canceling | Yes |
| Microphone Design | Boom |
| Bluetooth Profiles | A2DP |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 2.0 + EDR |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Weight (Approximate) | 2.50 oz |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | 204426 |
| Maximum Frequency Response | 6.80 kHz |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Wireless Operating Distance | 65.6 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
Related Products
More in MOBLHD from JABRA BLUEPARROTT and similar brands
More from JABRA BLUEPARROTT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


