
BLK VOYAGER FREE 60+ TEAMS
BLK VOYAGER FREE 60+ TEAMS
Key Features
- Eliminates the hassle of tangled wires, offering freedom of movement and easy portability
- Compact, exquisite, and portable earset for easy carrying and stylish everyday use
- These sealed in-ear earphones deliver great sound while minimizing sound leakage to those around you
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- True Wireless connectivity technology delivers strong, uninterrupted performance to maintain audio quality throughout
- Immerse yourself in rich stereo sound with this earset
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 98.4 ft for flexible use
- Get rid of tangles and enjoy your music with these wireless Bluetooth earset
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Call/Answer/End earpiece control for faster, reliable operation and better navigation for an effortless user experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
True wireless earbuds for work and life
Tune into a world full of sound and free of noise with these earbuds.Whether you're on a video call or into your playlists,these wireless earbuds are designed to keep you productive, connected and entertained.
Say hello to your new work buds
Each bud has a three-mic array that triangulates on your voice and minimizes surrounding noise so you're always loud and clear.Whether you are in a video meeting or a call,these wireless earbuds are designed to keep you productive and connected.
Status and audio controls at your fingertips
The touchscreen charge case lets you remotely control your earbuds, switch Bluetooth® connections and wirelessly connect to inflight entertainment systems in addition to fully recharging your buds two times.
Won'twear out its welcome before you finish your day
Designed for all-day wear, these ear buds are lightweight, come with 3 sizes of conical-shaped eartips engineered for maximum comfort, and advanced sidetone technology that keeps you aware of howloud you are speaking so you aren't straining your voice.
Clear, distraction-free calling
Stay focused and keep out the distractions of the outsideworldwith adjustable hybrid adaptive active noise cancelling (ANC).
Advanced noise reduction
With three microphones per earbud and WindSmart technology for clearer outdoor calls, you'll always be heard above the background noise.
Discrete, comfortable design
Designed for hours of comfortable use in even the most demanding enterprise environments, you'll look and sound your best on calls with these discreet wireless earbuds.
Easy connection to Bluetooth® devices
Connect up to two Bluetooth® devices at any time with multipoint technology (remembers up to 8 Bluetooth® devices). Easily manage which two devices via the touchscreen charge case.
Charge case with touch screen
Easily connect, configure and control your earbuds including mute using the touchscreen charge case.
Wirelessly connect on airplanes
Perfect for airplanes: Easily switch to airplane mode and connect to insiight entertainment systems via 3.5 mm connection on the touchscreen charge case.
Tech Specs
| Depth | 1" |
|---|---|
| Width | 0.6" |
| Height | 1.5" |
| Packing | Box |
| Features | Transparency Mode |
| Brand Name | Poly |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 0.39" |
| Form Factor | In-ear |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | Voyager Free 60+ UC |
Show all 56 specsShow fewer
| Product Name | Voyager Free 60+ UC Earbuds |
|---|---|
| Product Type | Earset |
| Earpiece Type | Binaural |
| Fast Charging | Yes |
| Product Color | Carbon Black |
| Product Family | Voyager Free 60+ UC |
| Charging Method | Case |
| Earpiece Design | Earbud |
| Battery Capacity | 70 mAh |
| Package Contents | <ul><li>Voyager Free 60+ UC Earset</li><li>Touchscreen Charging Case</li><li>USBType-C Charging Cable</li><li>BT700 Bluetooth® Type-C® Adapter</li><li>3.5 mm Audio Cable</li><li>S/M/L Eartips</li></ul> |
| Application/Usage | Voice Call |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Talk Time | 16.50 Hour |
| Country of Origin | China |
| Earpiece Controls | Call/Answer/End |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Bluetooth Profiles | HSP |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Fast Charging Time | 15 Minute |
| Platform Supported | PC |
| Charging Case Depth | 2.83" |
| Charging Case Width | 2.15" |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Case Height | 1.30" |
| Weight (Approximate) | 0.41 oz |
| Integrated Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Number of Microphones | 3 |
| Connectivity Technology | True Wireless |
| Manufacturer Part Number | 7Y8H0AA |
| Operating System Platform | iOS |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Earbud Weight (Approximate) | 0.20 oz |
| Virtual Assistant Supported | Siri |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Maximum Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Charging Case Weight (Approximate) | 2.82 oz |
| Active Noise Canceling (ANC) Technology | Hybrid |
| Maximum Number of Paired Devices Supported | 8 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MOBLHD from HP POLY HEADSETS and similar brands


VOYAGER 4310 UC V4310-M C

VOYAGER 4310 UC V4310 C

VOYAGER 4320 UC V4320 C
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



