
VOYAGER 4310 UC V4310-M C
VOYAGER 4310 UC V4310-M C
Key Features
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Electret condenser microphone technology ensures clear, natural voice capture for smooth conversations
- Listen to your favorite music even when your battery runs out with the wired connectivity option for uninterrupted playback
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Bluetooth wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth headset
- USB Type C host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Cut wires. Cut Costs.
Free your workers from their desks with the entry-level Bluetooth® wireless headset. Meet the Voyager 4300 UC Series. It's everything your teams need to stay productive and connect to all their devices whether at home or in the office.
Freedom to work
Move freely between all your workspaces with this portable headset. Roam with ease with up to 50 m / 164 ft of wireless range. Reduce background noise and control your conversations with Acoustic Fence technology.
Round-the-clock efficiency
Boost your productivity with continuous comfort, up to 24 hours of talk time, and connectivity to multiple devices. Extend your talk time by using the desktop charge stand or by using the headset in the corded USB mode.
Features | Escape your desk
Walk-and-talk with ease with up to 50 meters / 164 feet of Bluetooth® wireless range with included BT700 USB adapter.
It's your call
Stay productive with up to a full 24 hours of wireless talk time.
On-call indicator
Give those around you a visual cue that you're busy - an on-call indicator flashes on the ear cup when you're on a call.
Corded USB mode
Extend the battery life of your headset by using it corded, with audio over USB mode.
Easy management via Poly Lens
Take control of your deployment from anywhere via remote management with Poly Lens cloud-based device management software.
Certified for Microsoft Teams
Full Microsoft Teams certification takes your Microsoft Teams experience to the next level with a button for instant access to the app and more.
Tech Specs
| Depth | 2.6" |
|---|---|
| Width | 6.1" |
| Height | 6.5" |
| Packing | Box |
| Features | Multi Connector |
| Brand Name | Poly |
| Sound Mode | Mono |
| Driver Size | 1.26" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
Show all 50 specsShow fewer
| Product Line | Voyager 4300 UC |
|---|---|
| Product Name | Voyager 4310 Microsoft Teams Certified USB-C Headset + BT700 Dongle |
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Monaural |
| Product Color | Black |
| Product Model | 4310 |
| Host Interface | USB Type C |
| Product Family | Voyager 4300 UC |
| Charging Method | Cable |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Noise Canceling | Yes |
| Battery Capacity | 350 mAh |
| Package Contents | <ul><li> Voyager 4310 Microsoft Teams Certified USB-C Headset + BT700 Dongle</li><li> Quick Start Guide</li><li> Travel Pouch</li></ul> |
| Application/Usage | Music |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Talk Time | 24 Hour |
| Country of Origin | China/Mexico |
| Earpiece Controls | Volume |
| Microphone Design | Boom |
| Bluetooth Profiles | HFP |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Platform Supported | PC |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Ear Cushion Material | Leather |
| Weight (Approximate) | 9.52 oz |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Number of Microphones | 2 |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Manufacturer Part Number | 77Y95AA |
| Operating System Platform | macOS |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Virtual Assistant Supported | Siri |
| Wireless Operating Distance | 164 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MOBLHD from HP POLY HEADSETS and similar brands


VOYAGER 4320 UC V4320 C

VOYAGER 4310 UC V4310 C

VOYAGER 4320 UC V4320 C
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



