
VOYAGER 4310 UC V4310 C USB-CWW
VOYAGER 4310 UC V4310 C USB-CWW
Key Features
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Electret condenser microphone technology ensures clear, natural voice capture for smooth conversations
- Listen to your favorite music even when your battery runs out with the wired connectivity option for uninterrupted playback
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 164 ft for flexible use
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth headset
- USB Type C host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Cut wires. Cut Costs.
Free your workers from their desks with the entry-level Bluetooth® wireless headset. Meet the Voyager 4300 UC Series. It's everything your teams need to stay productive and connect to all their devices whether at home or in the office.
Freedom to work
Move freely between all your workspaces with this portable headset. Roam with ease with up to 50 m / 164 ft of wireless range. Reduce background noise and control your conversations with Acoustic Fence technology.
Round-the-clock efficiency
Boost your productivity with continuous comfort, up to 24 hours of talk time, and connectivity to multiple devices. Extend your talk time by using the desktop charge stand or by using the headset in the corded USB mode.
Features | Escape your desk
Walk-and-talk with ease with up to 50 meters / 164 feet of Bluetooth® wireless range with included BT700 USB adapter.
It's your call
Stay productive with up to a full 24 hours of wireless talk time.
On-call indicator
Give those around you a visual cue that you're busy - an on-call indicator flashes on the ear cup when you're on a call.
No need for battery anxiety
Keep your headset fully charged using a desktop charging stand. You can also extend the battery life by using it corded, with audio over USB mode.
Easy management via Poly Lens
Take control of your deployment from anywhere via remote management with Poly Lens cloud-based device management software.
Communications platforms
An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certified to work with top virtual meeting providers.
Tech Specs
| Depth | 2.6" |
|---|---|
| Width | 6.1" |
| Height | 6.5" |
| Packing | Box |
| Features | Multi Connector |
| Brand Name | Poly |
| Sound Mode | Mono |
| Driver Size | 1.26" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
Show all 50 specsShow fewer
| Product Line | Voyager 4300 UC |
|---|---|
| Product Name | Voyager 4310 USB-C Headset + BT700 Dongle |
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Monaural |
| Product Color | Black |
| Product Model | 4310 |
| Host Interface | USB Type C |
| Product Family | Voyager 4300 UC |
| Charging Method | Cable |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Noise Canceling | Yes |
| Battery Capacity | 350 mAh |
| Charger Included | Yes |
| Package Contents | <ul><li> Voyager 4310 USB-C Headset + BT700 Dongle</li><li> USB Type-C® Charging Cable</li><li> Quick Start Guide</li><li> Travel Pouch</li></ul> |
| Application/Usage | Telephone |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Talk Time | 24 Hour |
| Country of Origin | China/Mexico |
| Earpiece Controls | Pairing |
| Microphone Design | Boom |
| Bluetooth Profiles | A2DP |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Platform Supported | PC |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Weight (Approximate) | 9.52 oz |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Number of Microphones | 2 |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Manufacturer Part Number | 77Y94AA |
| Operating System Platform | Windows |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Wireless Operating Distance | 164 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MOBLHD from HP POLY HEADSETS and similar brands


VOYAGER 4310 UC V4310 C

VOYAGER 4320 UC V4320 C

VOYAGER 4320 UC V4320 C
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



