
BELT HOLSTER FOR MICROSOFT SURFACE DUO
BELT HOLSTER FOR MICROSOFT SURFACE DUO
Key Features
- Perfect to be used with smartphone
- Store and carry your gadget and accessories with this zippered carrying case
- Made with polycarbonate/acrylonitrile butadiene styrene (pc/abs) material which allows the holster to fit a large array of devices
- Holster style carrying case gives you ample storage with convenient organizing and quick retrieval
- Belt Clip carrying option for carrying case for your convenience and ease with maximum feasibility
- Comes in black color for a trendy and eye-catching look
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Designed Exclusively for Surface Duo, in Partnership with Microsoft
The only belt-clip case solution designed specifically for Surface Duo.
Horizontal "Drop-In" Design
Sturdy clip attaches to belt or pants and fits comfortably against your waist.
Safety Tab
Holds the phone firmly in place, with or without its protective bumper, yet allows easy access when you need it. Use is required when bumpers are not installed.
Durable Design
Durable polycarbonate material that's as stylish as it is tough.
Two-Year Warranty
Rest assured knowing you're covered by Kensington.
Keep your Surface Duo safely by your side with our Belt Holster for Microsoft Surface Duo. It's the only belt-clip case solution designed specifically for the Surface Duo. Features include a horizontal "drop-in" design; a safety tab that holds the device firmly in place, with or without its protective bumper, yet allows easy access; durable polycarbonate material; and a two-year warranty.
- The only belt-clip case solution designed in partnership with Microsoft, and made exclusively for Surface Duo.
- Horizontal "drop-in" design includes a sturdy clip that attaches to your belt or pants and holds the case comfortably against your waist.
- Safety tab holds the phone firmly in place, with or without its protective bumper, yet allows easy access when you need it. Use is required when bumpers are not installed.
- Durable polycarbonate material that's as stylish as it is tough.
- A two-year warranty means you can rest assured knowing you're covered by Kensington.
Tech Specs
| Depth | 6.3" |
|---|---|
| Style | Holster |
| Width | 3.7" |
| Height | 1.4" |
| Brand Name | Kensington |
| Durability | Drop Resistant |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Product Name | Belt Holster for Microsoft Surface Duo |
| Product Type | Carrying Case |
| Compatibility | <p>Microsoft - Surface Duo</p> |
| Product Color | Black |
Show all 22 specsShow fewer
| Carrying Options | Belt Clip |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>BeltHolster</li> <li>Warranty Card</li> <li>Instruction Guide</li> </ul> |
| Product Material | Polycarbonate/Acrylonitrile Butadiene Styrene (PC/ABS) |
| Application/Usage | Smartphone |
| Country of Origin | China |
| Brand Compatibility | Microsoft |
| Weight (Approximate) | 4.52 oz |
| Manufacturer Part Number | K97850WW |
| Phone Model Compatibility | Surface Duo |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SC-FDR from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP and similar brands
More from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP
Other products available from this brand

CABLE PASS THRU

BLACK STANDARD MOUSE PAD

MOUSE IN A BX USB BLK BULK

ANCHOR POINT
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

