
B350-XT CRADLES AND ADAPTERS 5 CRADLES 5 MICRO-USB ADAPTERS
B350-XT CRADLES AND ADAPTERS 5 CRADLES 5 MICRO-USB ADAPTERS
Key Features
- The docking connectivity allows the user to charge their device easily
- USB is a reliable interface for transfering of data
- The synchronizing capability of the cradle helps in syncing information instantly
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
SEAMLESS SHIFTS START WITH POWERFUL PRODUCTIVITY | Multi-charging for maximum efficiency
Days run more smoothly when you're organized. That's why the new BlueParrott charging stand has 5 bays, delivering power for up to five BlueParrott headsets simultaneously. Making shifts swift and seamless from start to finish.
Future-proof your productivity
Save time and drive productivity by keeping headsets updated and running at peak performance at all times. The charging stand makes it easy to update the BlueParrott headsets to the latest firmware using the BlueParrott Updater.
A durable, practical design
The BlueParrott Charging Stand, 5-Bay combines maximum efficiency with impressive durability. The hard-wearing design is made to fit on standard 19" rack shelves and comes with 1m/3.2ft USB and data cables to offer even more flexibility. It also comes with a 2-year warranty and the ability to handle anything that busy warehouses and bustling break rooms throw at it.
Designed to help you do things your way
When you've got teams using different headsets and you want to ensure they can start their shifts straight away, you need a charging stand that's flexible. The BlueParrott Charging Stand, 5-Bay is customizable, with interchangeable cradles and adapters4 that work with BlueParrott B350-XT, B450-XT, C300-XT and M300-XT.
Tech Specs
| Depth | 4.3" |
|---|---|
| Width | 16.1" |
| Height | 3.6" |
| Brand Name | BlueParrott |
| Manufacturer | Jabra |
| Power Source | Power Supply |
| Product Name | Charging Stand, 5-Bay |
| Product Type | Cradle |
| Compatibility | <p><b>BlueParrott Bluettoth Headsets:</b></p><ul><li> B350-XT</li><li> B450-XT</li><li> C300-XT</li><li> M300-XT</li></ul> |
| Host Interface | USB |
| Device Supported | Bluetooth Headset |
| Product Material | ABS Plastic |
Show all 19 specsShow fewer
| Charging Capability | Yes |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 2.17 lb |
| Connectivity Technology | Docking |
| Manufacturer Part Number | 204435 |
| Synchronizing Capability | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Number Of Devices Charged Simultaneously | 5 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS-C from JABRA BLUEPARROTT and similar brands

REPLACEMENT OUTLET COVERS FOR HG HOSPITAL MEDICAL POWER STRIPS

CYBERPOWER APCRBC110-CP BATTERY 1X12V/7AH LEAD-ACID BATTERY

CYBERPOWER APCRBC154-CP BATTERY 1X12V/6.5AH LEAD-ACID BATTERY
More from JABRA BLUEPARROTT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



