
California Proposition 65 Warning
ASUS PROART DISPLAY 27IN WQHD IPS 100 SRGB 100 REC. 709 USB-C
ASUS PROART DISPLAY 27IN WQHD IPS 100 SRGB 100 REC. 709 USB-C
Key Features
- 27" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- Adaptive Sync tearing prevention technology provides smooth, clear, and lag-free display through real-time refresh synchronization
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 350 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Flicker-free feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 2560 x 1440 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LED Monitor is reliable and delivers consistent performance for extended use
- WQHD resolution delivers four times the detail of standard HD, offering sharper visuals and more screen space for multitasking
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ASUS ProArt Display PA278CV Professional Monitor - 27-inch, IPS, WQHD (2560 x 1440), 100% sRGB, 100% Rec. 709, Color Accuracy E < 2, Calman Verified, USB-C, DisplayPort Daisy-chaining, ProArt Preset, ProArt Palette, Ergonomic Stand
- 27-inch WQHD (2560 x 1440) LED backlight display with IPS 178° wide viewing angle panel International color standard 100% sRGB and 100% Rec. 709 wide color gamut
- Calman Verified with factory calibrated for excellent Delta E < 2 color accuracy
- Extensive connectivity including DP over USB-C™ with 65W Power Delivery, DisplayPort, HDMI, USB hub
- 75Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology (48~75Hz) to animated content with fast action and eliminate screen tearing
- Daisy-chaining allows users to daisy chain up to four monitors for a multi-display workstation via DisplayPort
- Ergonomic design with +35° ~ -5° tilt, ±45° swivel, ±90° pivot and 150mm height adjustments for a comfortable viewing experience
ProArt Display PA278CV is a 27-inch monitor designed to satisfy the needs of creative professionals, from photo and video editing to graphic design. ProArt Display PA278CV is factory calibrated and Calman Verified to deliver superb color accuracy (∆E < 2). It also provides industry-standard 100% sRGB / 100% Rec. 709 color space coverage. The integrated USB-C port supports data transfers, DisplayPort and also support 65W power delivery via one cable provides convenient solution and keep your desk area tidy. PA278CV makes it easy to achieve the exact look you desire quickly, easily and precisely.
Bring out the true beauty of your pictures
The ProArt display delivers industry-standard 100% sRGB/100% Rec. 709 and support DCI-P3 color gamut for rich, vivid reproduction that ensures every detail of your photos is clear and lifelike.
High color fidelity for truly expressive hues
Revel in pure, expressive hues thanks to accurate, true-to-life color reproduction. ProArt displays achieve ∆E < 2, so your images are accurately reproduced on screen - allowing you to see exactly how your work is going to look when it's finished.
True color, right out of box
Color professionals rely on color-accurate displays to ensure that their creations look exactly as intended. ProArt Display PA278CV is factory calibrated and Calman Verified to guarantee industry-leading color accuracy. Every ProArt display undergoes stringent, meticulous testing to ensure smoother color gradation. Consumer of pro, you're assured color-accurate viewing and content-creation experiences.
Quick color-gamut adjustment
ASUS-exclusive ProArt Preset provides multiple modes for quick color-gamut adjustment. Whether you're color grading, video editing or manipulating photos, you can switch and match your needs easily.
Personalized editing experience
ASUS ProArt Palette lets you customize your display via a wide range of parameters, including color hue, temperature and gamma adjustments - all easily accessed via intuitive on-screen menus. There are also two-point grayscale sliders for all six colors, providing greater color-adjustment flexibility than many competing monitors. ProArt Palette empowers you to produce quickly and consistently, and makes it easy to keep your color management in check.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.1" |
| Width | 24.2" |
| Height | 14.6" |
| Features | Flicker-free |
| Speakers | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Asus |
| Brightness | 350 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| USB Type-C | Yes |
Show all 79 specsShow fewer
| Color Gamut | 100% Rec. 709 |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Pivot Angle | +/-90° |
| Pixel Pitch | 0.23300 mm x 0.23300 mm |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Dual Color |
| Flicker Free | Yes |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Product Line | ProArt |
| Product Name | ProArt PA278CV Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Color | Silver |
| Product Model | PA278CV |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | ProArt |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 8.98" |
| Package Contents | <ul> <li>ProArt PA278CV Widescreen LCD Monitor</li> <li>Color Pre-calibration Report</li> <li>DisplayPort Cable</li> <li>HDMI Cable</li> <li>Power Cord</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>USB-C Cable</li> <li>Warranty Card</li> <li>Welcome Card</li> </ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 24.21" |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 20.63" |
| Number of Screens | 1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Number of Speakers | 2 |
| Platform Supported | PC |
| Vertical Frequency | 46 Hz to 75 Hz - HDMI |
| Number of USB Ports | 5 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 112 kHz - HDMI |
| Pixel Per Inch (PPI) | 109 |
| Speaker Output Power | 4 W |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Weight (Approximate) | 12.79 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.23300 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | PA278CV |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.23300 mm |
| Maximum Adjustable Height | 5.91" |
| Off-Mode Power Consumption | 0 mW |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Environmental Certification | TCO Certified Displays 8.0 |
| Operating Power Consumption | 32.10 W |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of DisplayPort 1.2 Ports | 2 |
| Weight with Stand (Approximate) | 19.18 lb |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Downstream Ports | 4 |
Related Products
More in DSKDSP from ASUS - DISPLAY and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


