
ASUS 24IN 1080P BUS LCD (VA24DQFS) 34IPS FRAMELESS 100HZ 1M
ASUS 24IN 1080P BUS LCD (VA24DQFS) 34IPS FRAMELESS 100HZ 1M
Key Features
- 23.8" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- LED response time eliminates ghosting for crisp and superb rendered action sequences by minimizing motion blur and trailing effects
- Adaptive Sync tearing prevention technology provides smooth, clear, and lag-free display through real-time refresh synchronization
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 300 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Anti-glare led monitor limits glare and visual distractions, delivering clearer visuals for focused work and entertainment
- 1920 x 1080 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LED Monitor is reliable and delivers consistent performance for extended use
- 23.8" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ASUS VA24DQFS Business Monitor - 24-inch (23.8-inch viewable), IPS, Full HD, Frameless, 100Hz, Adaptive-Sync, 1ms MPRT, HDMI, DisplayPort, VGA, Low Blue Light, Flicker Free, Ergonomic Design, Wall Mountable
- 23.8-inch Full HD (1920x1080) frameless design with IPS 178° wide viewing angle panel
- SmoothMotion 100Hz refresh rate and 1ms MPRT delivers a seamless, tear-free visual experience by enabling VRR (variable refresh rate)
- Rich connectivity features HDMI and DisplayPort, plus earphone jack
- VESA wall-mountable to save on desktop space
- Ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments for a comfortable viewing experience
- ASUS DisplayWidget Center lets users easily change monitor settings via an intuitive interface
- ASUS Eye Care monitors feature TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience
ASUS Business Monitor | Enhance Your Productivity
ASUS VA24DQFS is a 23.8-inch Full HD monitor that features a frameless IPS panel for wide angle viewing to deliver incredibly sharp imagery and stunning video playback. With fast 100Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates for the smoother-than-ever experience. Its highly ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments along with TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light provides a comfortable viewing experience.
Lifelike views with 178° wide view angle
Frameless IPS panel provides 178° viewing angles, both horizontally and vertically, so you can enjoy its beautiful visuals from almost any direction.
Fluid viewing experience with 100Hz SmoothMotion
ASUS VA24DQFS with fast 100Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates. It refreshes content on the display 1.67-time faster than the one with a standard 60Hz refresh rate, giving you more fluid animation in video, casual gaming, and day-to-day work, can all benefit from the smoother-than-ever experience.
Hands-free Convenience
The handy design let you can place phone, name cards or any small items without placing it on the desktop, makes your workspace tidier and more organized.
Expansive Connectivity
HDMI and DisplayPort allow you to connect your desktop / notebook and another device at the same time. So there's no need to frequently plug and change your connection. VA24DQFS also offers VGA, two USB-A downstream ports ― so its compatible with a wide variety of devices. It also has pass-through port for the headphone jack input.
ASUS DisplayWidget Center
ASUS DisplayWidget Center is an app that allows you to tweak monitor settings with a mouse instead of using the buttons on the monitor.
Ergonomic Design
Flexible tilt, swivel, pivot and height adjustments make it easy to find the most comfortable viewing position. The screen can also be rotated a full 90° into a portrait orientation, which is ideal for working with long documents, writing code or browsing websites.
Protect your eyes with ASUS Eye Care technology | ASUS blue light filter
For viewing comfort and for protection from potentially harmful blue light, it offers intuitive and flexible with seamless adjustment that are easily accessed through the onscreen display menu.
ASUS Flicker-free technology
It's time to say goodbye to those tired, strained eyes. Flicker-Free technology helps reduce onscreen flicker, giving you a more comfortable, movie-marathon-ready environment. It is designed to minimize eyestrain, headaches and eye
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.1" |
| Width | 21.2" |
| Height | 12.8" |
| Features | Cable Lock Slot |
| Speakers | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Asus |
| Brightness | 300 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
Show all 65 specsShow fewer
| Color Gamut | 99% sRGB |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Bezel Design | Frameless |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Product Name | VA24DQFS Widescreen LED Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Model | VA24DQFS |
| Response Time | 1 ms |
| TCO Certified | Yes |
| HDCP Supported | Yes |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 8.31" |
| Package Contents | <ul><li> VA24DQFS Widescreen LED Monitor</li><li> Ergonomic Stand</li><li> HDMI Cable</li><li> Power Cord</li><li> Quick Start Guide</li><li> USB Type-B to A Cable</li><li> Warranty Card</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 21.25" |
| Application/Usage | Gaming |
| Height with Stand | 17.99" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Swivel |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 100 Hz - HDMI |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 110 kHz - DisplayPort |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 7.39 lb |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | VA24DQFS |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.27450 mm |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Weight with Stand (Approximate) | 11.24 lb |
Related Products
More in DSKDSP from ASUS - DISPLAY and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


