
ASTRO A20 WL HDSET PS GEN2 .
ASTRO A20 WL HDSET PS GEN2 .
Key Features
- Extended wireless range up to 15m (50ft) through the 2.4 GHz wireless signal.
- On-device audio balancing between voice chat and game audio on PlayStation 5 and, PlayStation 4 or PC
- Console specific USB transmitter for easy cross-platform compatibility.
- Built-in battery provides more than 15 hours of battery life and can be recharged through the USB-C port.
- Quick and easy mute functionality with the flip-to-mute microphone.
- Choice of different equalizer settings by switching between the 3 different EQ presets.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
NO WIRES NO BOUNDARIES
The A20 Wireless Gen 2 is designed to give you freedom on several levels. Its 2.4 GHz signal provides an extended wireless range and with the flip-to-mute microphone you can easily choose if you want to be heard or not. Additionally, the headset's long-lasting comfort and battery life allow you to game through those marathon sessions.
You can even add an extra USB transmitter for PlayStation 5 or Xbox Series X (sold separately) for an expanded console compatibility, which means you never have to switch headsets again.
Welcome to the ASTRO family!
15M WIRELESS RANGE
Enjoy the freedom of movement, through the 2.4 GHz wireless signal which extends a range of 15m.
Tech Specs
| Depth | 3.4" |
|---|---|
| Width | 10.3" |
| Height | 7" |
| Features | Lightweight |
| Impedance | 32 Ohm |
| Brand Name | Astro |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Ear-cup |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | A20 Wireless Gen 2 Headset |
Show all 36 specsShow fewer
| Product Type | Gaming Headset |
|---|---|
| Compatibility | <ul> <li>PC</li> <li>MAC</li> <li>PlayStation 4</li> <li>PlayStation 5</li> </ul> |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Blue |
| Product Model | A20 |
| Host Interface | USB |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Battery Capacity | 1050 mAh |
| Package Contents | <ul> <li>A20 Wireless Gen 2 Headset</li> <li>A20 USB Transmitter</li> <li>1.5m USB-A to USB-C Cable</li> </ul> |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Microphone Design | Boom |
| Ear Cushion Material | Cloth |
| Weight (Approximate) | 11.22 oz |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 939-001876 |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Wireless Operating Distance | 49.2 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Related Products
More in WRLSHD from LOGITECH GAMING and similar brands
More from LOGITECH GAMING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






