
ANTIMICROBIAL WIRELESS VERTICAL ERGONOMIC MOUSE
ANTIMICROBIAL WIRELESS VERTICAL ERGONOMIC MOUSE
Key Features
- Designed to fit your hand naturally, avoiding painful positions and allowing you to work conveniently for longer hours
- Radio frequency wireless technology provides excellent mechanical and electrical performance and hassle-free connectivity
- 30 ft wireless operating distance for better convenience with reliable connectivity
- USB mouse host interface allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- Right-handed ergonomic fit for convenient, easy usage with maximum usability
- Scroll Wheel scroller type for steady usage with maximum productivity
- Wireless mouse connectivity technology to ensure maximum convenience and usability
- Features optical resolution for silky smooth movement
- Antimicrobial mouse feature for maximum productivity with added dependability
- Comes in gray product color for a trendy, sophisticated look
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
2.4 GHZ Wireless Technology
With 2.4 Ghz RF wireless technology you can enjoy working at any angle and at a distance of up to 30 feet.
Antimicrobial
Made with antimicrobial material which prevents the growth of harmful bacteria and protects against the build up germs between washings.
Ergonomic Vertical Design
The vertical design provides better support for your forearm minimizing wrist pain that can come from twisting.
Enhanced Optical Sensor
Optical sensor technology improves precision and even lets you work on most glass, wood,marble and leather surfaces without a need of mouse pad.
1000/1600/2400 DPI Resolution
Provides responsive, smooth cursor control and precise tracking and easy text selection thanks to high-definition optical tracking (1000/1600/2400 DPI).
Reduces Carpal Tunnel Syndrome (CTS)
The wrist-friendly contour of the Adesso vertical mice allows you to hold your hand in a neutral "handshake position" , minimizing your forearm muscles from twisting and the possible development of Carpal Tunnel Syndrome. Normally, your forearm muscles are twisted from sitting flat on the supporting surface when using a regular mouse. This "flat position" causes strains on your muscles and leads to wrist pains. This is where the Adesso Vertical Mice become helpful and provide alleviation.
Tech Specs
| Depth | 4.2" |
|---|---|
| Width | 2.5" |
| Height | 1.5" |
| Brand Name | Adesso |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Power Source | Batteries |
| Product Line | iMouse |
| Product Name | Antimicrobial Wireless Vertical Ergonomic Mouse |
| Product Type | Mouse |
| Rechargeable | No |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | A20 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Package Contents | <ul> <li>Antimicrobial Wireless Vertical Ergonomic Mouse</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Movement Detection | Optical |
| Platform Supported | PC |
| Scrolling Directions | Vertical |
| Switch Life (Clicks) | 5 Million |
| Weight (Approximate) | 3.99 oz |
| Battery Size Supported | AA |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | IMOUSE A20 |
| Pointing Device Features | Ergonomic |
| Movement Resolution (dpi) | 2400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Operating System Compatibility | Windows 8 |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 30 ft |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MICE from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


