
ANTIMICROBIAL WIRELESS DESKTOP MOUSE
ANTIMICROBIAL WIRELESS DESKTOP MOUSE
Key Features
- Mouse offers maximum efficiency and usability
- Radio frequency wireless technology provides excellent mechanical and electrical performance and hassle-free connectivity
- 30 ft wireless operating distance for dependable, smooth connectivity and optimal performance
- USB Type A mouse host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- Symmetrical ergonomic fit for convenient, easy usage with maximum usability
- From controlling text size to image zoom, opening or closing tabs, the featured scrolling wheel makes it a breeze to perform tasks quickly
- Wireless mouse connectivity technology for better usage with improved efficiency
- Features optical resolution for silky smooth movement
- Computer device support makes data and information immediately available for your convenience to ensure maximum efficiency
- Auto Sleep Mode mouse feature for maximum efficiency and convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Antimicrobial
Made with antimicrobial materials, this device prevents the growth of harmful bacteria and protects against the build up germs between washings.
2.4GHz RF Wireless Technology
This 2.4GHz wireless mini mouse fits perfectly with your computer and allows you to work freely with no space constraints of wires, offering 30 feet (10m) of wireless freedom.
Battery Saving
With the On/Off Switch and built-in Auto-Sleep features, you can automatically maximize your battery life when your iMouse M60 is not in use.
Metal Scroll Wheel
Navigate quickly and easily with the convenient scroll wheel.
Optical Sensor
Optical sensor technology improves precision and even lets you work on most glass, marble, wood and leather surfaces without the need of a mouse pad. With an optical resolution of 1200 DPI, you can browse comfortably basically on any surface.
Tech Specs
| Depth | 4.5" |
|---|---|
| Width | 2.4" |
| Height | 1.4" |
| Brand Name | Adesso |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Power Source | Batteries |
| Product Line | iMouse |
| Product Name | Antimicrobial Wireless Desktop Mouse |
| Product Type | Mouse |
| Rechargeable | No |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
Show all 38 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | M60 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Battery Included | Yes |
| Device Supported | Computer |
| Package Contents | <ul> <li>Antimicrobial Wireless Desktop Mouse</li> <li>USB Dongle Receiver</li> <li>2 x AAA Batteries</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Movement Detection | Optical |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 3.17 oz |
| Battery Size Supported | AAA |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | IMOUSE M60 |
| Pointing Device Features | Antimicrobial Protection |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Operating System Compatibility | Windows Vista |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 30 ft |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MICE from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


