
AMD RYZEN 5 5500 WITH WRAITH STEALTH COOLER 6/12 65W AM4
Request pricing
AMD RYZEN 7 7800X3D W/O COOLER 8/16 120 AM5 104MB 5000 AM5
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
AMD Ryzen™ Processors for Desktops
For incredible gaming, professional-grade productivity, and breakthrough AI experiences.
| Packing | Box |
|---|---|
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 96 MB |
| Brand Name | AMD |
| Clock Speed | 4.20 GHz |
| Cooler Type | Liquid |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Product Line | Ryzen 7 |
| Product Name | Ryzen 7 Octa-core 7800X3D 4.2 GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | 7800X3D |
| Maximum Memory | 128 GB |
|---|---|
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Product Family | Ryzen 7 7000 |
| Product Series | 7000 |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 16 |
| Overclocking Speed | 5 GHz |
| Process Technology | 5 nm |
| Integrated Graphics | Yes |
| Thermal Design Power | 120 W |
| Thermal Specification | 192.2°F (89°C) |
| Vendor Processor Type | Ryzen 7000 Series |
| Memory Speed Supported | 5.20 GHz |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Graphics Processor Core | Dual-Core (2 Core) |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 100-100000910WOF |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Memory Standard Supported | DDR5-5200/PC5-41600 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
| Processor Parent Description | AMD Ryzen™ 7 7800X3D |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
More in AMD-SP from AMD and similar brands



Other products available from this brand


Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.