
AMD RYZEN 5 5500 WITH WRAITH STEALTH COOLER 6/12 65W AM4
Request pricing
AMD RYZEN 5 7600X W/O COOLER 6/12 105 AM5 38MB
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
AMD Ryzen™ Processors for Desktops
For incredible gaming, professional-grade productivity, and breakthrough AI experiences.
| Packing | Box |
|---|---|
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache | 32 MB |
| Brand Name | AMD |
| Clock Speed | 4.70 GHz |
| Cooler Type | Fan |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Product Line | Ryzen 5 |
| Product Name | Ryzen 5 Hexa-core 7600X 4.7 GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | 7600X |
| Maximum Memory | 128 GB |
|---|---|
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Product Family | Ryzen 5 7000 |
| Product Series | 7000 |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 12 |
| Overclocking Speed | 5.30 GHz |
| Process Technology | 5 nm |
| Integrated Graphics | Yes |
| Thermal Design Power | 105 W |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Vendor Processor Type | Ryzen 7000 Series |
| Memory Speed Supported | 5.20 GHz |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Graphics Processor Core | Dual-Core (2 Core) |
| Manufacturer Part Number | 100-100000593WOF |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Memory Standard Supported | DDR5-5200/PC5-41600 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
| Processor Parent Description | AMD Ryzen™ 5 7600X |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
More in AMD-SP from AMD and similar brands



Other products available from this brand


Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.