AMD
AMD RYZEN 5 9600 6-CORE PROCESS RADEON GRAPHICS WRAITH STEALTH 6 12
Request pricing
AMD RYZEN 5 8600G WRAITH STEALTH RADEON GRAPHICS AM5 5000MHZ
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
AMD Ryzen™ Processors for Desktops
For incredible gaming, professional-grade productivity, and breakthrough AI experiences.
| Packing | Box |
|---|---|
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
| Brand Name | AMD |
| Clock Speed | 4.30 GHz |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Ryzen 5 |
| Product Name | Ryzen 5 Hexa-core 8600G 4.3 GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | 8600G |
| Maximum Memory | 256 GB |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
|---|---|
| Product Family | Ryzen 5 8000 |
| Product Series | 8000 |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 12 |
| Overclocking Speed | 5 GHz |
| Process Technology | 4 nm |
| Integrated Graphics | Yes |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Vendor Processor Type | Ryzen 8000 Series |
| Memory Speed Supported | 5.20 GHz |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Graphics Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Manufacturer Part Number | 100-100001237BOX |
| Graphics Controller Model | Radeon 760M |
| Memory Standard Supported | DDR5-5200/PC5-41600 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
| Processor Parent Description | AMD Ryzen™ 5 8600G |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
More in AMD-MP from AMD and similar brands


Other products available from this brand



Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.