AMD
AMD RYZEN 5 9600 6-CORE PROCESS RADEON GRAPHICS WRAITH STEALTH 6 12
Request pricing
AMD RYZEN 9 5900XT 16-CORE PROC AM4
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
AMD Ryzen™ Processors for Desktops
For incredible gaming, professional-grade productivity, and breakthrough AI experiences.
| Packing | Box |
|---|---|
| L1 Cache | 1 MB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
| Brand Name | AMD |
| Clock Speed | 3.30 GHz |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Ryzen 9 |
| Product Name | Ryzen 9 Hexadeca-core 5900XT 3.3 GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | 5900XT |
| Maximum Memory | 128 GB |
|---|---|
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Product Family | Ryzen 9 5000 |
| Product Series | 5000 |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 32 |
| Overclocking Speed | 4.80 GHz |
| Process Technology | 7 nm |
| Integrated Graphics | No |
| Thermal Design Power | 105 W |
| Thermal Specification | 194°F (90°C) |
| Vendor Processor Type | Ryzen 5000 Series |
| Memory Speed Supported | 3.20 GHz |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Manufacturer Part Number | 100-100001581WOF |
| Memory Standard Supported | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Technology Supported | DDR4 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
| Processor Parent Description | AMD Ryzen™ 9 5900XT |
More in AMD-MP from AMD and similar brands


Other products available from this brand


Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.