
ALWAYS-ON 13.3IN CHROMEBOOKCASE BLACK POCKET POUCH PROTECTIVE
ALWAYS-ON 13.3IN CHROMEBOOKCASE BLACK POCKET POUCH PROTECTIVE
Key Features
- Antimicrobial coating for protection from bacteria
- Half pocket for storage of charging cable and accessories
- Comes with clear ID pocket
- Durable polyester, protects device from daily wear and tear
- Water resistant PU exterior coating
- Soft inner material provides extra padding
- "Always-on" grips hold device securely in place
- Clear poly straps to secure top of device without blocking screen
- Secure single compartment zipper closure
- Easily removable
- Dual grab handles
- Adjustable and removable strap
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With the Alunno Antimicrobial Always On Case, your Chromebook or laptop is protected from all bumps and accidental drops. This case is perfect for students or anyone wanting to utilize clear straps that stay on their device, ensuring the laptop is secured, 24/7.
A front zippered pocket keeps your charging cable, valuables, and any other accessories organized and secure. Keep your ID in a clear pocket located on the back of the case, for easy labeling and identification. Find your perfect fit with two different sizing options. Engineered with soft inner padding, your Chromebook or laptop is sure to survive all mishaps. A high-quality polyester exterior protects your device from rainy days or accidental spills. Dual grab handles make it easy to pick up and go on a whim.
Tech Specs
| Style | Pouch |
|---|---|
| Adjustable | Yes |
| Brand Name | CODi |
| Durability | Rain Resistant |
| Closure Type | Zipper |
| Manufacturer | CODi Worldwide |
| Product Line | Always-On |
| Product Name | Alunno Always-On 13.3" Chromebook Case |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Color | Black |
| Carrying Options | Handle |
| Material Details | <p>Polyurethane Strap</p> |
Show all 20 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>Alunno Always-On 13.3" Chromebook Case</li> <li>Removable Strap</li> </ul> |
|---|---|
| Product Material | Polyester |
| Application/Usage | Cable |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Manufacturer Part Number | AWO133-4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.codiworldwide.com |
| Maximum Screen Size Supported | 13.3" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-CAS from CODI and similar brands
More from CODI
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





